Ivana po mozkové mrtvici potřebuje rehabilitovat, pomoc jí nabídl zlínský Axon

Manželé Bábkovi z Kroměříže žili 37 let šťastným rodinným a společenským životem. Paní Ivanu však v minulém roce postihla mozková mrtvice. Lékaři jí nedávali mnoho šancí - kdyby přežila, nebude umět mluvit ani chodit, předvídali. Dnes žije, mluví, ale v důsledku nemoci je upoutána na invalidní vozík a ke zlepšení zdravotního stavu potřebuje intenzivní rehabilitace.

Nemoc zanechala trvalé následky v motorice nohy a ruky, ale rozpoznávací a mentální funkce nebyly vážně poškozené. A tak paní Ivana na začátku letošního roku zahájila léčbu v Rehabilitačním ústavu v Hrabyni. Zde však v důsledku jarní pandemie koronaviru bylo zřízeno infekční oddělení a Ivana musela rehabilitace přerušit. Nyní rehabilituje na Neurorehabilitační klinice AXON ve Zlíně a této druhé šance se rozhodně vzdávat nehodlá.

„Z předchozí zkušenosti víme, že nemoci na úrovni centrální nervové soustavy, které naše pacienty trápí, neznají dovolenou. Odkládání nebo dokonce přerušení léčby vážně zhoršuje pacientův zdravotní stav,“ říká MUDr. Jarmila Zipserová, primářka Neurorehabilitační kliniky AXON.

AXON jako jediné zařízení v kraji s Lokomatem

Pracoviště s léčbou těchto onemocnění otevřela soukromá neurorehabilitační klinika na začátku září nově ve Zlíně. Nachází se v ulici 2. května v místě bývalé ordinace Complextherapy. „V současné době zde pacientům poskytujeme fyzioterapii včetně metody TheraSuit, ergoterapii, senzorickou intergraci ve speciální místnosti Snoezelen nebo náročnější robotickou rehabilitaci na přístroji Lokomat,“ vyjmenovává rozsah služeb zlínské pobočky Axon primářka Zipserová. Přístroj Lokomat slouží k nácviku správného stereotypu chůze. Využívá se při léčbě pacientů s rozličnými poruchami v oblasti centrální nervové soustavy, například DMO. Je vybaven speciálními ortézami pro děti i dospělé a je jediným takovým přístrojem ve Zlínském kraji. Od listopadu se mohou rodiče dětí s vadou řečových schopností těšit také na klinickou logopedii. 

Domácí péče je náročná

Kdyby se paní Ivaně nepodařilo obnovit rehabilitace v Axonu, byla by odkázána jen na domácí cvičení a péči manžela. Ten sám v červnu letošního roku utrpěl těžký úraz páteře a musel podstoupit operaci. Přesto s ní po celou dobu cvičí a je jí potřebnou oporou. „Udělal jsem si kurz na Vojtovu metodu a máme doma zapůjčený motomed. Třikrát týdně k nám také dochází osobní asistent a pomáhá mi s péčí o manželku. Já bych hlavně chtěl, aby získala zpět alespoň část své soběstačnosti,” říká manžel Pavel Bábek.

Terapie je nákladná, pomůže sbírka

V důsledku svého zranění pan Bábek přišel o finance z podnikání, což jejich životní situaci ještě více zkomplikovalo. Proto, aby mohla manželka Ivana pokračovat v nákladných terapiích, využili nabídku Nadačního fondu AXON, který pomáhá se sháněním potřebných financí. Podpořit paní Ivanu můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/PomozmeIvane) nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Iva Bábková” nebo uvést variabilní symbol 20037.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x