Jak si užít dovolenou na horách? Pomohou vám praktické tipy nejen na výlety

Zdroj: Shutterstock.com
Plánujete si v letošním roce, kdy je stále situace okolo koronaviru nejistá, užít dovolenou zejména v Česku nebo aspoň blízko našich hranic? V takovém případě byste se měli opravdu dobře připravit, aby pro vás taková dovolená byla skvělým zážitkem a zároveň vás na ní nic nepřekvapilo. V našem článku se podíváme na zajímavé tipy na místa, kde byste mohli dovolenou strávit, ale také jak se na dovolenou vybavit. Pojďme na to!

Než vyrazíte na cestu

Dovolenou v rámci České republiky nebo nedaleko našich hranic většinou řešíme prostřednictvím vlastního automobilu. Tady je potřeba připomenout, že každý vůz je nutné před cestou aspoň trochu připravit, aby nás v průběhu cesty nestihla nějaká třeba technická závada. Zatímco tomu většina řidičů věnuje dostatečnou pozornost a zkontroluje si před cestou aspoň provozní kapaliny, svůj vůz bychom měli připravit tak, aby nám byl také praktickým pomocníkem. Zvážili jste třeba pohodlné nášlapy? Díky nim totiž můžete zlepšit komfort svého cestování právě při jízdě na hory. Může být běžné, že se dostanete na nezpevněnou cestu, kde je trochu toho bláta a určitě není fajn si něco takového nanosit také do interiéru vozu. Právě s tím vám mohou nášlapy pomoci. Kromě toho dokáží zlepšit vzhled vozu.

Vyberte si to pravé místo pro svou dovolenou

Možná i v této nelehké době chcete vyrazit aspoň kousek za hranice naší republiky. Pokud zároveň máte rádi domácí prostředí, můžete vyzkoušet strávit dovolenou hned u našich nejbližších sousedů, a sice na Slovensku. Pro dovolenou na horách je to ideální destinace, protože zde samozřejmě máme pohoří Tatry. Zde je moderní a nový rekonstruovaný hotel Nízké Tatry, který se nachází přímo uprostřed lyžařského střediska Jasná. Je to tak skvělé místo pro dovolenou v zimě, ale své si zde užijete také v ostatních měsících v roce. Čeká zde na vás například nepřekonatelné venkovní wellness. Kromě relaxace v rámci samotného areál hotelu můžete vyrazit také do okolí, kde si užijete:

  • Turistické a cyklistické trasy
  • Zajímavá místa

Pro vysokohorskou turistiku a cyklistiku je v okolí celá řada příležitostí. Můžete obdivovat přírodní krásy, například jeskyně, které jsou v letních měsících návštěvníkům dobře přístupné. Zajímavých míst je zde ostatně velké množství. Na cestu se vždy ale dobře připravte.

Na horách vždy vybaveni

Apeluje se na to neustále opakovaně, že pokud se vydáváte do hor, je důležité být řádně vybaveni. Hory dokáží být velmi zrádné, zejména pokud se jedná o počasí. Proto vždy sledujte aktuální předpověď a buďte připraveni na to, že z počasí na tričko a šortky se může rychle stát něco zcela jiného. Vezměte si také nějaký turistický batoh, kde uložíte veškeré potřebné věci nebo můžete využít i příruční vaky na záda, které jsou velmi praktické na věci, které chceme mít neustále po ruce. Také na hory tak můžete vyrazit stylově, aniž by utrpěla vaše turistická výbava.

Poznávání i dobrodružství

Většina lidí vyráží do hor od jara do podzimu zejména za příležitostmi objevovat zajímavé turistické cíle, o čemž jsme ostatně hovořili již výše. Také zde je dobré mít výbavu, která vám pomůže objevovat okolí snadněji. Do svého batohu si tak nezapomeňte sbalit:

  • Dalekohled
  • Kvalitní fotomobil nebo fotoaparát

Možná jste ale dobrodružné povahy a hledáte více než klasické poznávání také dobrodružství. Na to je skvělé najít si vlastní ubytování na některé ze soukromých chat, kde můžete zažít tu pravou romantiku, kterou hory přinášejí. Budete se muset totiž třeba také o leccos postarat. Mezi horaly jsou oblíbené sekery Hultafors, které vám pomohou naštípat dostatečnou zásobu dříví, abyste se večer ohřáli u krbu nebo si během dne udělali otevřené ohniště. Taková fyzická aktivita vám dá mimo jiné zapomenout na vaše každodenní starosti.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x