Jak vypadají ceny nájmů na Moravě? Olomouc hlásí stagnaci, Ostrava zase výrazný pokles

Prodej bytů pandemie možná tolik neovlivnila, citelně se ale dotkla trhu s pronájmy. A ceny šly dolů nejen v moravské metropoli. Ve kterých městech na Moravě dnes seženete nejlevnější pronájem a kde ceny naopak stagnují?

V posledním desetiletí dávali investoři a majitelé bytů často přednost krátkodobému pronájmu nemovitostí před tím dlouhodobým. Vidina rychlého a lukrativního výdělku tak vytlačila ceny dlouhodobých nájmů do astronomických částek. A to nejen v Praze, ale v podstatě v každém turisticky zajímavém městě. Jenže během loňského roku byty provozované v tomto režimu prakticky zely prázdnotou, a tak šly ceny pronájmů o několik procent dolů.

Tip: Na výši nájemného mají v zásadě vliv dva faktory: kvalita nemovitosti a velikost bytu. Čím menší byt je, tím vyšší je cena nájemného za metr čtvereční.

V Ostravě ceny nájmů výrazně spadly

Trh s realitami loni zažil dynamický rok, ceny za byty k pronájmu v Brně, Ostravě a Olomouci se mezi sebou přesto výrazně liší. Mezi nejžádanější byty k pronájmu v Brně patří ty 2 + kk, jejich cena přitom podle průzkumů meziročně klesla jen nepatrně, a to o 3 %. Měsíční nájemné se tak v moravské metropoli pohybuje kolem 13 000 korun. Naopak majitelé bytů k pronájmu v Ostravě hovoří o daleko výraznějším poklesu. Za 2 + kk v Ostravě dnes zaplatíte kolem 9 000 korun, meziročně tak cena poklesla téměř o 10 %. Naproti tomu trh s byty k pronájmu v Olomouci hlásí stagnaci.

Vývoj je nejistý

Jak se budou ceny nájemného vyvíjet do budoucna, je nejisté. Trh s bydlením se mění dynamicky a rychle reaguje na aktuální situaci v zemi. Zásadní roli hraje nejen návrat turistů, ale také studentů vysokých škol. Lze proto očekávat, že během letních prázdnin budou ceny ještě kolísat, s příchodem podzimu by však mohly začít opět růst.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x