Máte potíže se splácením půjček? Požádejte o odklad či snížení splátek

Ilustrační foto: Pixabay
Do potíží se splácením se může dostat kdokoliv i dlužník, který splátky dosud posílal řádně a včas. Stačí nečekané a vleklé finanční nesnáze, které se nevyřeší ze dne na den. Ke šťastnému konci je třeba intenzivní komunikace s poskytovatelem půjčky a snaha najít řešení schůdné pro obě strany.

Na případné nesnáze je vhodné myslet už při výběru půjčky. V první řadě je ideální mít pro takové situace vytvořenou finanční rezervu. Každá rezerva však jednoho dne může dojít a na řadu přijdou i řešení, mezi která patří možnost upravení výše či odložení splátek.

Podmínky splácení řešte již při výběru půjčky

Při výběru půjčky se vyplatí sledovat nejen podmínky týkající se úrokové sazby a poplatků (ceně půjčky), ale také podmínky splácení půjčky a případných sankcí za pozdní splácení. To, že se vám v době sjednání půjčky daří skvěle, neznamená, že tomu tak bude věčně. Je dobré vědět, co vás v takovém případě čeká.

Nesplácení půjčky totiž pro některé méně seriózní poskytovatele představuje významný zdroj jejich zisků z půjček. Za každý den zpoždění se splátkou si naúčtují až nemorálně vysoké sankce. Jelikož je v tomto směru omezuje zákon, neváhají si účtovat poplatky i za pouhé zaslání upomínky.

Seriózní poskytovatelé půjček nemají zájem vydělávat na finančních nesnázích klienta. Kromě toho, že je pro ně zásadní dobrá bonita žadatele v době sjednání úvěru, už ve smlouvě nabízí různé možnosti řešení problémů, které v budoucnosti mohou nastat.

Odložení splátek versus snížení měsíční splátky

Poskytovatelé půjček jako jakýsi bonus nabízí dvě možnost řešení problémů se splácením. První je možnost snížení výše měsíční splátky v případě potřeba, ale i navýšení, pokud se zrovna daří. Druhou je přerušení a odložení splátek až o několik měsíců.

Snížení výše měsíční splátky

Některé moderní půjčky jsou variabilní a klienti mohou v průběhu splácení měnit celou řadu parametrů. Například datum splatnosti splátky nebo její výši. Tu si mohou v závislosti na aktuální finanční situaci zvýšit nebo snížit. Za změnu výše splátek si poskytovatelé zpravidla neúčtují žádný poplatek.

V případě nastávajících finančních potíží tak dlouhodobé snížení splátek může představovat ideální řešení. Je třeba počítat také s tím, že snížení splátek ovlivní další parametry půjčky, zejména pak prodloužení doby splatnosti.

Odložení splátek

V případě nouze někteří poskytovatelé umožňují odložit platbu splátek až o 6 měsíců. Je-li to bonus, stačí podat žádost. Na rozhodnutí o schválení žádosti má významný vliv dosavadní platební morálka. Řádně platící dlužník potíže očekávat nemusí. Horší to bude mít dlužník, který si splácením půjčky hlavu příliš neláme.

Zde by si dlužníci měli uvědomit, že se jedná o odklad splátek, nikoliv jejich odpuštění. Odkladem splátek dlužník pouze odloží povinnost splácet půjčku, ke které se bude muset po skončení domluvené lhůty vrátit.

Nebojte se požádat o pomoc

Ztráta jednoho příjmu v rodině může rodinný rozpočet citlivě zasáhnout. Pokud se tak stane, řešení je třeba hledat okamžitě. Na upomínky z banky nečekejte a své bankovního zástupce raději kontaktujte co nejdříve. Banky i seriózní nebankovní poskytovatelé zodpovědným zákazníkům vždy ochotně vychází vstříc.

Pozor si dávejte na zbytečná opomenutí, která mohou zavdat důvod ke vzniku problémů. Abyste každý měsíce nemuseli myslet na uhrazení splátky, raději si nastavte trvalý příkaz. Pokud se stěhujete, nezapomeňte na změnu adresy upozornit i své věřitele.

O pomoc a radu lze požádat odborníky na finance. Zdarma vám odbornou radu, jak vyřešit vážné finanční problémy, například poskytnou specialisté v poradnách při finanční tísni. Zde vám poradí, jak nejlépe komunikovat s bankou, i jak lépe hospodařit s vlastními financemi  bez půjček, a jak se naučit spořit na horší časy.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x