O služby zlínského AXONu je velký zájem. Rehabilitace poskytuje i v době pandemie

Dnes pětatřicetiletá Gabriela ze Zlína se narodila předčasně, ve 28 týdnu těhotenství, a vážila jen kilo a půl. Když jí bylo devět měsíců, maminka začala mít podezření, že se děvčátko nevyvíjí tak, jak by správně mělo. Po sérii vyšetření se dozvěděla diagnózu – dyskinetická forma mozkové obrny, spastická kvadruparéza. To znamená, že jinak mentálně zdravá žena má spasticitou zasaženy všechny čtyři končetiny. Zmírnit projevy obrny pomáhají jen nákladné intenzivní rehabilitace.

Paní Gabriela je zcela odkázána na 24 hodinovou péči své mámy Ireny, která s dcerou žije sama. S nemocí obě ženy společnými silami bojují už od jejího narození. Aktuálně je Gabriela po fyzické stránce ve vývoji na úrovni tříměsíčního dítěte – pase koně. Péče o pacienty s mozkovou obrnou se podle její mámy za ty roky významně posunula.

První vlnu koronavirové pandemie strávily na chatě. „Dcera miluje country hudbu a syn skvěle hraje na kytaru, takže když za námi o víkendu přijel, po večerech jsme seděli u ohně a on jí hrál. Byla nadšená,“ popisuje Irena, jak společně tráví čas.

Odkládání nebo rušení rehabilitací pacientům nesvědčí

Ani během koronavirové pandemie však nezapomíná na pravidelné rehabilitace. S dcerou začala docházet do nově otevřené Neurorehabilitační kliniky AXON ve Zlíně, která se nachází v ulici 2. května v místě bývalé ordinace Complex Therapy. „To je jedno z mála zdravotnických zařízení tohoto typu, které zůstalo pro pacienty otevřené. Rehabilitace jsou pro nás moc důležité a jejich odkládání nebo pozastavování nemá dobrý vliv na Gabriely zdravotní stav.“ Odbornou garantkou a zakladatelkou kliniky je MUDr. Jarmila Zipserová, která dohlíží také na pacienty v Praze a v Karlových Varech. „V současné době zde pacientům poskytujeme fyzioterapii včetně metody TheraSuit, ergoterapii, senzorickou integraci ve speciální místnosti Snoezelen nebo náročnější robotickou rehabilitaci na přístroji Lokomat,“ popisuje primářka Zipserová rozsah služeb na klinice.

Nákladné terapie je nutné absolvovat opakovaně

Intenzivní terapie v AXONu, kterou Gabriela absolvuje, a která účinně pomáhá mírnit dopady mozkové obrny, je finančně velmi nákladná. V jejím případě navíc není pojišťovnou hrazena a ona by ji ideálně měla podstoupit v jednom roce opakovaně. Podpořit Gabrielu můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/PomozmeGabriele ) nebo prostřednictvím sbírkového účtu 2801756480/2010 s variabilním symbolem 31799.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->