Obytné podkrovní prostory: Jak na to?

Podkrovní bydlení je atraktivním řešením, které láká mnoho mladých rodin. Má totiž svá specifika zejména v podobě nezaměnitelné atmosféry. Připravit se ale musíte i na negativa. Která to jsou a jak se s nimi vypořádat?

Podkroví je energeticky velmi náročné

Podkrovní prostory jsou s výjimkou podlahy v přímém kontaktu s venkovním prostředím. Stěny i střecha jsou v létě namáhány přímým slunečním svitem, v zimě zase na domu leží sníh, který střechu nadměrně ochlazuje. Zapomenout nesmíme ani na střešní okna. Kvůli přímému slunečnímu svitu po většinu dne se mnoho podkrovních prostor v zimě mění doslova ve skleník. Úlevu přinesou žaluzie do střešních oken či jiné varianty zastínění.

To hlavní, co by ale v obytném podkroví mělo být vyřešené, je velice kvalitní izolace střechy a zateplení obvodových stěn. Jen tak zajistíte, že bude možné v těchto prostorách (bez extrémních nákladů na vytápění či klimatizaci) udržet celoročně rozumné teploty.

Užijete si usínání u májového deště, protrpíte letní krupobití

I ponuré dny si v podkroví můžete užít. Melancholická atmosféra kapek dopadajících na střešní okna doslova vybízí ke zhlédnutí oblíbeného filmu se sklenkou vína.

Přijdou ale i večery, kdy se útulné podkroví promění v prostory, které vám budou nahánět hrůzu. Bude to především při extrémních bouřkách s krupobitím, při kterých mohou podkrovní místnosti nabídnout doslova hororový zážitek.

Au! Sakra! Au! Tomu se nevyhnete

Jedna rána za druhou. Dvojnásob v případě, kdy budete mít v podkroví odhalené trámy. Ty jsou dnes velice trendy a obytné podkroví si bez nich jen málokdo umí představit.

Jenže vás zároveň potká nespočet situací, při kterých budete nejen trámy, ale i zkosené stropy doslova proklínat. Různé nárazy a drobné kolize budou na denním pořádku. Rizikové jsou především situace, ve kterých si přestanete dávat pozor – třeba v domácnosti s malými dětmi. Stačí drobná nehoda, kterou budete muset rychle vyřešit, a silná rána do hlavy o trám je na světě.

Není proto divu, že podkrovní prostory jsou z velké části obývány mladými bezdětnými páry, kterým záleží především na designu a atmosféře. S příchodem dětí, kdy je větší důraz nutné klást na praktičnost, se rodiny stěhují do klasických bytů v nižších patrech.

Raději s výtahem, prosím!

Podkrovní prostory se z podstaty věci nacházejí v nejvyšším patře každé budovy. Často do nich ale nevede výtah. I v případech, kdy v nemovitosti výtah je, nemusí vést až k vašemu podkrovnímu bytu. Stěhovat ale spotřebiče a nábytek až do podkroví je náročné buď fyzicky (pokud se budete stěhovat svépomocí), nebo finančně (pokud si někoho najmete). Další starosti přibydou s vynášením nákupů, dětského kočárku apod.

Rozhodujete-li se mezi dvěma srovnatelnými podkrovními byty, vždy dejte přednost tomu, ke kterému je výtah zaveden.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x