Procházky s průvodcem po zlínské architektuře

ZLÍN - Vydejte se s námi na procházky po autentických místech a zažijte to nejlepší z baťovského Zlína. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. Projít si můžete centrum města a ty nejvýznamnější památky nebo prozkoumat nejstarší dělnickou čtvrť s unikátními baťovskými domky. Seznámíte se s historií, událostmi i osobnostmi, které ovlivnili podobu Zlína.

První prohlídková trasa PLÁNOVANÉ MĚSTO vás seznámí s historickým centrem a jeho postupnou proměnou, s prostředím továrního areálu, který patří k nejautentičtějším místům ve městě, s náměstím Práce, které zůstalo nedokončeno i s architektonickým skvostem Památníkem Tomáše Bati, kde se podíváte i do jeho interiéru. Zlín se brzy stal výkladní skříní nově vzniklého Československa, kde rostou výškové budovy, největší kino a největší budova ve střední Evropě i moderní urbanismus. Během několika let se město změnilo k nepoznání. Nečekaný zlom nastal 12. června 1932, kdy Tomáš Baťa tragicky umírá při leteckém neštěstí. Do vedení firmy nastoupil jeho nevlastní bratr Jan Antonín, který na Tomášovy aktivity v mnohém navázal a přivedl podnik i Zlín k dalším významným úspěchům, ať už v oblasti obuvnického průmyslu, tak i v architektuře i urbanismu.

Druhá, nová, prohlídková trasa BYDLENÍ U BATI vás provede experimentální architekturou první zlínské čtvrti Letná, která postupně vznikala v blízkosti továrního areálu. Regulační plán bydlení vypracoval nejdříve Jan Kotěra, po jeho smrti v roce 1923, pokračoval s plány jeho žák František Lýdie Gahura. Tomáš Baťa chtěl svým zaměstnancům poskytnout kvalitní bydlení a zajistit tak své firmě kvalifikované pracovníky. Cesta k typickému baťovskému bydlení nebyla jednoduchá a neobešla se bez experimentů, které se v žádné jiné čtvrti nenachází. Jedním z nich je přízemní dřevěný americký katalogový dům Alladin, který nechal Tomáš Baťa přivézt z Ameriky. Procházka vám také představí, co je to jednodomek, dvojdomek, čtyřdomek a jaká pravidla a režim museli obyvatelé čtvrti dodržovat.

Prohlídky se konají každou středu od 15.30 a sobotu od 14.00. Po dohodě lze uskutečnit prohlídku i mimo stanovené termíny, a to pro skupinu minimálně 10 platících osob.

Hlavním organizátorem je statutární město Zlín, oddělení cestovního ruchu a informací ve spolupráci se spolkem aArchitektura a Zlínským architektonickým manuálem.

Bližší info ke komentovaným procházkám ZÓNA ZLÍN naleznete na bit.ly/zona-zlin.

Zdroj textu: Zlínský architektonický manuál

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x