Rekonstrukce domu od interiéru po zahradu. Na co nezapomenout?

Zdroj: Shutterstock.com
Nacházíte se momentálně v situaci, kdy jste se rozhodli pustit do rekonstrukce domu? Nebo už v rekonstrukci nějakou dobu pokračujete. Ať už se jedná o jeden nebo druhý případ, v každém případě se vám pokusíme pomoci v rámci našeho článku. Zde se podíváme na některá řešení, která můžete uplatnit v interiéru i exteriéru vašeho domu nebo na zahradě, přičemž se na ně často zapomíná. Jedná se přitom o řešení, která vám dokáží velmi zpříjemnit život a často je dokážete ocenit až po čase.

Technická řešení pro interiér

Ideálním výsledkem každé rekonstrukce by samozřejmě mělo být komfortnější a moderní bydlení. Takové bydlení, ve kterém se budeme cítit každý den příjemně. Má to vždy velký vliv na naši psychiku a celkově na každodenní náladu. Proto bychom to určitě neměli podceňovat. Zatímco většina lidí při rekonstrukci pamatuje na takové základní věci, jako je třeba zateplení pro odpovídající tepelný komfort, je tady také řada dalších izolačních materiálů, na které se ale zapomíná. Takovým příkladem je odhlučnění. Odhlučnit můžete:

  • Stěny
  • Podlahy a stropy

Základem je vždy odhlučnění stěn, nepříjemný hluk ale může pronikat také skrz podlahu, pokud máme vícepodlažní dům. To u rodinných domů není samozřejmě nic neobvyklého a často je obývané i podkroví. Realizovat odhlučnění by vám měla odborná firma, která dokáže posoudit, jaká je akustická situace ve stávajícím domě. Každý případ je totiž vždy ojedinělý a je nutno zvolit odhlučnění tak, aby výsledek byl skutečně efektivní a nejednalo se pouze o vyhozené peníze.

Vhodně realizované odhlučnění skutečně dokáže navodit pohodu v interiéru. Pokud do každé místnosti pronikají hluky odjinud, může to být velmi rušivé. Ač si to nemusíme ihned uvědomovat, podvědomě takové prostředí na nás působí negativně.

Za interiér krásnější

Při rekonstrukci interiéru jde také o to, jak na nás působí samotný interiér. Mnoho lidí si vysní zajímavé kreace, snaží se sledovat módní trendy, ale nakonec se často stane, že výsledek spolu úplně nehraje. Někdy může pomoci, pokud se rozhodnete zachovat něco ze stávajícího interiéru, k čemuž máte citový vztah, přičemž to ale obléknete do nového kabátku. K tomu se vám bude hodit nabídka molitanu na míru, díky čemuž můžete vdechnout nový život třeba vaší staré sedačce. Může se ale jednat také o stará křesla nebo židle, která je vám zkrátka líto vyhodit. Takové starší zařízení v novém hávu dokáže vdechnout interiéru osobitost, kterou může zcela nový interiér někdy postrádat.

Komfort, bezpečí i příjemné klima

Abyste se cítili doma příjemně, může vám v tom pomoci ještě celá řada dalších chytrých prvků. V současné době jsou populární moderní systémy stínění do oken. Práce se světlem v interiéru je vždy velmi důležitá a ovlivňuje také tepelnou pohodu. Zaměřte se proto na:

  • Venkovní žaluzie
  • Venkovní rolety

Ať už využijete libovolný z těchto systémů, důležité je, že se instalují vně budovy. To znamená, že v interiéru na ně nesedá prach. Také se vně budovy nahřívají sluncem, a tak nezvyšují v horkých letních dnech teplotu v místnosti. Může vás to zachránit i před nutností instalovat klimatizaci. Pokud se rozhodnete osadit venkovní rolety či žaluzie, můžete zvolit bezpečnostní lamely. Ty dokáží také zvýšit bezpečnost objektu a zmenšit riziko nezvané návštěvy.

Vyřeší nejen odpadní vody

Z domu se nyní přesuňme na zahradu. Pokud chcete mít udržovanou zahradu, pravděpodobně zde také máte aspoň upravený trávník nebo zde rostou různé okrasné dřeviny, případně květiny. Mnoho lidí neví, jak moc se vyplatí pořídit levné jímky z betonu, které vám mohou sloužit také na zachytávání dešťové vody. Snížíte tak náklady na zalévání a nemusíte čerpat vodu z řádu, což je na zalévání zahrady v mnoha obcích v letních měsících už často i zakázané. Ač jímka v podstatě primárně slouží jako septik, umí být víceúčelová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x