TIP NA VÝLET: Do přírody okolo Buchlova

Hrad Buchlov (Foto: NPÚ Kroměříž)
BUCHLOV – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Další z tipů na výlet mimo město směřuje do přírody v okolí hradu Buchlova, popsala serveru Zlin.cz ředitelka centrály Petra Psotková.

Buchlov, tento nikdy nedobytý středověký hrad, je z dálky viditelnou dominantou pohoří Chřiby. Aktuálně je pro návštěvníky uzavřený, ale krajina v jeho okolí je oděna v podzimních barvách a slibuje příjemný zážitek z pobytu v přírodě. Krásné a teplé výletní počasí by mělo být například toto úterý.

Na Buchlov je možné jít pěšky z městyse Buchlovice. Po žlutě značené turistické trase jsou to necelé čtyři kilometry vytrvalého stoupání. Jeden kilometr před hradem budete procházet alejí vzrostlých javorů zvanou Rytířská cesta. Druhou variantou je vyrazit pěšky z okraje obce Břestek z rozcestí Pod Břesteckou skalou. Odtud vedou na Buchlov dvě turistické trasy – zelená a červená. „Pro stoupání ke hradu doporučujeme zvolit zeleně značenou trasu, pro návrat trasu červenou. Obě mají délku kolem dvou kilometrů. Třetí možností je vyjet k Buchlovu autem, odbočka ze silnice I/50 je vyznačena,“ popsala Psotková.

Na dohled od hradu stojí na vrcholu jménem Modla (taky se mu říká Barborka) kaple svaté Barbory ze 13. století. Dnešní barokní podobu získala v roce 1673. Kaple slouží jako hrobka Petřvaldů a Berchtoldů, tedy bývalých majitelů hradu Buchlova.

„V okolí hradu a Barborky doporučujeme projít se po tři kilometry dlouhé trase naučné stezky Okolo Buchlova, kterou vytvořily Lesy České republiky. Naučná stezka na jedenácti zastaveních seznamuje návštěvníky jak s přírodními zajímavostmi, tak i s lesnickými pracemi, dokonce je zde uveden příběh O Čertově sedle. Stezka je doplněna dřevěnými exponáty různých druhů zvěře, která se zde vyskytuje. Na trase naučné stezky je řada míst, která poskytují zajímavé výhledy do okolní krajiny,“ doplnila ředitelka CCRVM s tím, že při dobrém počasí mohou turisté dohlédnout například i do Zlína.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x