Unikátní výstava: mistr Alfons Mucha poprvé ve Zlíně

Více než stovku uměleckých děl a plakátů Alfonse Muchy, ale také jedinečné šperky vyrobené podle jeho návrhů Georgesem Fouquetem v Paříži, či osobní věci tohoto nejslavnějšího secesního umělce, jsou ke shlédnutí až do 28. března na unikátní výstavě v Galerii Desítka v citlivě zrekonstruovaném funkcionalistickém Obchodním domě Zlín.

Návštěvníci mohou spatřit slavné divadelní plakáty a litografie Alfonse Muchy – mezi nimi i více než dvoumetrový plakát Gismonda, který umělec vytvořil pro svou múzu, francouzskou herečku Sarah Bernhardt, nebo slavný plakát Hamlet z roku 1899. Výstava představuje také některé naprosto jedinečné šperky, vytvořené legendárním zlatníkem Georgesem Fouquetem v Paříži – Sarah prsten a hadí náramek, náhrdelník Maruška, náušnice Dragon či slavnou brož Chryzantéma. Zpestřením expozice jsou také předměty spojené s civilním životem Alfonse Muchy a dokumentární film o jeho životě a díle. Pokud chcete zažít skutečně neopakovatelnou atmosféru, vydejte se sem na noční komentovanou prohlídku s hudební doprovodem a osobním výkladem Pavla Chmelíka – hlavního organizátora výstavy (první se koná 25. ledna, dále pak každý čtvrtek od 21 do 22 hodin).

Výstava probíhá ve spolupráci s Obchodním domem Zlín, Central Gallery, Galerií Artrium a umělkyní a vnučkou Alfonse Muchy – Jarmilou Mucha Plockovou, v průběhu konání výstavy bude možnost zakoupit si šperky, v nichž se nechala inspirovat sborníkem Documents décoratifs, který její dědeček navrhl pro umělecké řemeslníky a školy.

Tip: Galerii Desítka najdete v 10. patře Obchodního domu Zlín a kromě krásného kulturního zážitku můžete navštívit také galerijní kavárnu, dopřát si dobrou kávu, dezert nebo třeba skleničku vína a kochat se výhledem na zajímavou architekturu tohoto baťovského města.

Místo: Galerii Desítka, Obchodní dům Zlín, náměstí Práce 2523, 760 01 Zlín

Termín: 18. 1. – 28. 3. 2023, otevírací doba: pondělí – neděle, 10 – 18 hodin

Více na www.obchodnidum.cz

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->