Velikonoce valašské, slovácké, nebo hanácké? Muzea letos nabídnou bohatý program

Valašské muzeum v přírodě. Foto: CCR VM
VÝCHODNÍ MORAVA – Chcete na vlastní kůži zažít Velikonoce valašské, slovácké nebo snad hanácké? Beze všeho! Východní Morava letos nabídne autentické zážitky lidových svátků jara tak, jak je prožívali lidé před desetiletími či staletími. Stačí si jen vybrat z bohatých programů jednotlivých muzeí.

Někdo má Velikonoce spjaty pouze s pondělní pomlázkou, velikonoční doba je však mnohem delší,“ vysvětluje ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová a dodává: Půst se držel a leckde i drží celých čtyřicet dní před Velikonocemi, všechny dny tzv. Svatého týdne, největšího křesťanského svátku, vyvrcholí o Velikonoční neděli. Pondělí je pak provázeno řadou tradičních zvyků.“

S mnohými z nich se můžete seznámit například v rámci bohatých velikonočních programů v muzeích Zlínského kraje.

Den před Květnou nedělí, v sobotu 9. dubna se uskuteční ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti program Od Fašanku do Velikonoc. Ideální pro všechny, kdo si chtějí udělat jasno v tom, co znamená na Slovácku masopust, co je pašijový týden a jak se slaví. A samozřejmě, jaké zvyky jednotlivá údobí v tomto bohatém kraji provázejí. Těšit se můžete na mečové tance, pletení pomlázek nebo obchůzku hrkačů a šlaháčů a cimbálovou muziku.

Ve stejný den je připraven program také na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí nazvaný Velikonoce v muzeu – můžete si nazdobit kraslice, uplést tatar nebo upéct tradiční jidášky. Pokud se chcete seznámit s fenoménem tradiční rožnovské kraslice, nenechte si ujít výstavu Kraslice a výšivka z Rožnovska na zámku Vsetín.

Ukázky výroby tradičních zvykoslovných předmětů, jako jsou batikované kraslice, kraslice zdobené slámou, dřevěné píšťalky, hrkače, klepače, jsou na programu v rámci akce Velikonoce ve Slováckém muzeu 2022, která se koná ve dnech 11. – 13. dubna ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Pestrý program s tvořivými dílnami, ukázkami různých stylů zdobení kraslic, pletení pomlázek i výrobou velikonočních dekorací z vizovického pečiva nabídne Zelený čtvrtek v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Období pašijového týdne a Velikonoc si zde veřejnost může připomenout také panelovou výstavkou Vajíčko malované, z lásky darované, která je doplněná o ukázku reprezentativní kolekce kraslic ze sbírky muzea.

V Holešově připravili na období velikonočních svátků ve dnech 15. – 17. dubna Jarní prohlídky Malého muzea kovářství v Holešově s velikonoční tematikou a výstavou kraslic.

Zajímavý program připravilo také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Na Bílou sobotu 16. dubna tady propukne třídenní festival Velikonoce na Valašsku plný hudebního i gastronomického programu, chybět nebudou ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků.

Sám stěžejní den Velikonoc i celého křesťanského roku, Velikonoční neděli neboli Boží hod, můžete strávit také v hanáckém koutě východní Moravy v Rymicích. Ve zdejším muzeu v přírodě připravila jeho zastřešující organizace Muzeum Kroměřížska program pod názvem Velikonoční neděle v Rymicích. Projdete si chaloupky areálu Hejnice, uvidíte a zkusíte si uplést pomlázku či nazdobit kraslici.

S Velikonocemi je již tradičně spojena také Tulipománie, výstava tulipánů, jejich vazeb a aranžmá dalších jarních květin na zámku v Buchlovicích, která probíhá ve dnech 15. – 18. dubna.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->