Velikonoce ve světě: Tradice, které neznáme

Zdroj obrázku: https://www.gettyimages.com/detail/photo/looking-for-easter-eggs-royalty-free-image/1135382566
Pomlázka, kraslice a koleda jsou tradiční symboly českých Velikonoc. Tento jarní svátek se ale v každé zemi pojí s jinými tradicemi. Poznejte, jak Velikonoce slaví v USA, Norsku a Německu.

Velikonoce v USA: Zajíček, lov na vajíčka a speciální loterie

Američani mají na rozdíl od nás jen jeden volný den – Velký pátek. Oslavy vrcholí v neděli, kdy se na velkou hostinu schází široká rodina. Na stole najdete pečenou šunku, sladké brambory (batáty) a jehněčí pečeni.

Především děti Velikonoce milují. Podle tradice schovává velikonoční zajíček čokoládová vajíčka. Děti mají za úkol vajíčka najít. V angličtině má tato tradice název Easter Egg Hunt – v překladu doslova lov na vajíčka.

Kromě lovu na vajíčka se Američané věnují také aktivitě zvané Easter Egg Roll. Tento tradiční velikonoční závod probíhá už od roku 1814 v areálu Bílého domu. O co jde? Děti se postaví na startovní čáru, v ruce drží speciální dlouhou lžíci, za pomocí které se snaží dostat své vajíčko do cíle.

Abyste se se svým dítětem dostali na slavnost, musíte se zapojit do speciální loterie, kterou každoročně vypisuje Bílý dům na svých webových stránkách. Lístek do loterie nic nestojí, systém pak vybere několik šťastných rodin, které se velikonoční akce zúčastní.

Velikonoce v Norsku: Detektivky, běžky a srub

Norové slaví Velikonoce mnohem více než my. Většina školáků má celý týden prázdninystátní svátek připadá už na Zelený čtvrtek. Během Velikonoc většina Norů odjede z města do srubu. Norské rodiny potkáte během Velikonoc nejčastěji na běžkách. Protože bývá v tomto období obvykle krásné počasí, užívají si svůj národní sport dokud ještě drží sníh.

Děti v Norsku nechodí na koledu a ani neloví vajíčka. Místo toho dostanou obří vejce plné sladkostí. Vejce je většinou plastové a mix sladkostí si rovnou koupíte v každém obchodě.

Možná vás to překvapí, ale Norové mají spojené Velikonoce také s detektivkami. Najdete je v knihkupectví a většina rozhlasových a televizních stanic o Velikonocích nevysílá také nic jiného než detektivky. Detektivní příběh pokrývá i obal od mléka – ten pak Norové řeší u snídaně společně s celou rodinou.

O Velikonocích probíhá ve městě Kautokeino známý festival, který ukazuje široké veřejnosti tradiční způsob života Laponců. V rámci festivalu se také koná mistrovství světa v sobích dostizích.

A co tradiční norské recepty na Velikonoce? Norové si Velikonoce nedokáží představit bez čokoládové tyčinky Kvikk Lunsj, na běžky si zase s sebou do termosky dělají lahodné kakao. Dalším symbolem jsou pomeranče. Ty si totiž mohli Norové ještě v nedávné historii zakoupit jen v zimě a na začátku jara – možná i proto se v Norsku pomerančům říká velikonoční ovoce. Pomeranče jsou také hlavní surovinou pro tradiční norský velikonoční koláč s marcipánem.

TIP: Velikonoční nádivka? Vyzkoušejte osvědčený recept našich babiček.

Velikonoce v Německu: Velikonoční bohoslužba, kraslice a hnízda pro vajíčka

I pro Němce jsou Velikonoce významnějším svátkem než Vánoce. Ve sváteční dny se většina Němců schází s rodinou a také nezapomínají na návštěvu kostela a speciální velikonoční bohoslužby. Nechybí ani velikonoční trhy, na kterých najdete tradiční řemeslné výrobky.

Podle tradice děti na Velikonoce obdarovává velikonoční zajíček drobnými dárky. Aby dítko něco dostalo, musí prvně vyrobit několik slaměných hnízd – ty rodiče schovají různě po bytě nebo po zahradě. Do hnízda pak zajíček snese (v některých částech Německa koledu do hnízda snese čáp nebo i kohout) koledu v podobě čokoládových figurek. Naši němečtí sousedé si také nedokáží představit Velikonoce bez malovaných kraslic.

Recept na velikonočního beránka najdete i na každém německém webu o vaření. Kromě beránka pečou také speciální Osterzopf – sladké pečivo z kynutého těsta, které vzhledem i chutí připomíná naši vánočku.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x