Zlín uctil památku Jana Antonína Bati

ZLÍN - Památku Jana Antonína Bati uctili v pátek v Univerzitním parku u příležitosti 44. výročí úmrtí zástupci statutárního města Zlína, Zlínského kraje a Nadace Tomáše Bati. Agentru Mediafax o tom informovala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Jan Antonín Baťa byl český podnikatel a ekonom. Po smrti nevlas...

ZLÍN – Památku Jana Antonína Bati uctili v pátek v Univerzitním parku u příležitosti 44. výročí úmrtí zástupci statutárního města Zlína, Zlínského kraje a Nadace Tomáše Bati. Agentru Mediafax o tom informovala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Jan Antonín Baťa byl český podnikatel a ekonom. Po smrti nevlastního bratra Tomáše v roce 1932 převzal firmu. Výsledkem jeho práce a podnikatelských nápadů bylo zmnohonásobení Tomášových aktivit, rozvoj podniku, ale také rozvoj Zlína jako kvetoucího města amerického střihu. V té době pokračovali architekti Gahura a Karfík nejen ve výstavbě výrobních hal a správních budov, ale i rodinných domků pro zaměstnance. Vyrostla centrální správní budova, takzvaná Jednadvacítka neboli mrakodrap, v Otrokovicích pokračovala výstavba továrny a obytné čtvrti Bahňák. Rozvíjela se také vlastní filmová výroba a další kulturní aktivity.

V březnu 1939 opustil Jan Antonín Baťa Československo. Odletěl do Británie a později do Ameriky. Byl však obviněn ze spolupráce s nacisty, čímž se mu uzavřel přístup do Spojených států. Po válce se marně pokoušel očistit své jméno. Až v roce 2007 soud definitivně uznal Jana Antonína Baťu nevinným.

Jan Antonín Baťa založil v Jižní Americe řadu nových obuvních a jiných společností. Zakládal a rozvíjel nová města podle vzoru Zlína, například Bataguassu nebo Bataipor? a byl dokonce navržen na Nobelovu cenu za mír. Zemřel 23. srpna 1965 v Brazílii.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x