Zlíňané mohou podniknout jedinečnou výpravu do filmové historie

ZLÍN - OZC Zlaté jablko se přeměnilo na originální filmové muzeum. Otevřely se tady totiž hned dvě výstavy najednou, obě věnované dějinám kinematografie. OZC Zlaté jablko je připravilo ve spolupráci s 50. Mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež. První expozice představuje návštěvníkům obchodního ce...

ZLÍN – OZC Zlaté jablko se přeměnilo na originální filmové muzeum. Otevřely se tady totiž hned dvě výstavy najednou, obě věnované dějinám kinematografie. OZC Zlaté jablko je připravilo ve spolupráci s 50. Mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež. První expozice představuje návštěvníkům obchodního centra tvorbu jedinečného filmového kouzelníka Karla Zemana. Druhá zase ukazuje historickou filmovou techniku, kterou se v minulosti filmy natáčely a promítaly. K vidění je i jeden světový unikát! Na své si přijdou také děti.

Dvojice filmových výstav je v OZC Zlaté jablko k vidění od neděle 30. května 2010 do neděle 13. června 2010. První expozice nese název Filmový kouzelník Karel Zeman, druhá Byli jsme báječní a mívali jsme kliku – historie filmové techniky. Obě výstavy se v OZC Zlaté jablko volně prolínají. Jednotlivé exponáty jsou rozmístěny v přízemí i všech patrech obchodního centra.

[size=130%]Filmový kouzelník Karel Zeman[/size]

Výstavu připravili organizátoři Filmového festivalu Zlín při příležitosti 100. výročí narození Karla Zemana a také v souvislosti s retrospektivní přehlídkou jeho filmů, kterou bude letos filmový festival pořádat. Expozice v OZC Zlaté jablko je tvořena 38 velkoplošnými fotografiemi, které zachycují scény i momenty z natáčení slavných Zemanových filmů – Cesty do pravěku, Vynálezu zkázy, Barona Prášila a mnoha dalších. U jednotlivých fotografií nechybí odborné popisky. Expozice mapuje tvorbu Karla Zemana ve zlínském filmovém studiu mezi léty 1945 až 1980. V minulosti byla tato výstava s velikým úspěchem představena v New Yorku v USA.

Karel Zeman je osobnost světového významu. Paradoxně je oslavován více v Japonsku nebo USA, než v České republice. Režisér Karel Zeman natočil řadu unikátních filmů, které ve své době ohromily svět. K jeho odkazu se hlásí světoznámí režiséři, např. Steven Spielberg nebo Terry Gilliam. Filmy Karla Zemana jsou součástí základních učebních osnov zahraničních filmových škol.

[size=130%]Byli jsme báječní a mívali jsme kliku – historie filmové techniky[/size]

Expozici druhé výstavy tvoří na 50 kusů historické filmové techniky. K vidění jsou staré kamery, promítačky, magnetofony a další filmové zařízení, které se používalo k natáčení nebo promítání filmů. Nejstarší exponát pochází z roku 1928. Nejvzácnějším je bezesporu prototyp filmového snímače, který je jediný svého druhu na světě! Výstavu připravil ve spolupráci s OZC Zlaté jablko Film Festival Zlín a společnost Kinoservis.

OZC Zlaté jablku samozřejmě myslet i na nejmenší. Děti si mohou v rámci obou výstav prohlédnout populární postavičky Pata a Mata, které jsou vystaveny i se svým dvojdomkem, se kterým si zahrály v několika Večerníčcích.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x