Obyvatelé Zlína si připomenou 62 let od smrti Edvarda Beneše

ZLÍN - U busty v parčíku na Benešově námbřeží ve Zlíně se v pátek dopoledne uskuteční pietní akt u příležitosti 62. výročí úmrtí Edvarda Beneše. Agentuře Mediafax to oznámila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Akt bude mít podobu tiché vzpomínky a představitelé města k bustě položí v 10 hodin dopol...

ZLÍN – U busty v parčíku na Benešově námbřeží ve Zlíně se v pátek dopoledne uskuteční pietní akt u příležitosti 62. výročí úmrtí Edvarda Beneše. Agentuře Mediafax to oznámila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Akt bude mít podobu tiché vzpomínky a představitelé města k bustě položí v 10 hodin dopoledne květiny.

Edvard Beneš se narodil 28. května 1884 v Kožlanech a zemřel 3. září 1948 v Sezimově Ústí. Od roku 1935 byl československým prezidentem. Po přijetí mnichovského diktátu 5. října 1938 abdikoval a 22. října 1938 odletěl pravidelnou leteckou linkou nejdříve do Velké Británie, později odcestoval do Spojených států amerických. Po okupaci Česko-Slovenska a vyhlášení Slovenského státu v březnu 1939 přesídlil do Londýna a zaslal protest proti německé okupaci Čech a Moravy vládám hlavních světových mocností. Stal se vůdčím představitelem československého zahraničního odboje i přes spory s některými dalšími exilovými představiteli.

Exilová vláda byla Velkou Británií prozatímně uznána v červenci 1940, plného uznání Beneš dosáhl 18. července 1941, kdy SSSR i Velká Británie definitivně uznaly legitimnost této vlády.

Jako vedoucí představitel zahraničního odboje se Beneš účastnil diskuzí o budoucím osudu sudetských Němců v ČSR, sám nejprve navrhuje pouze menší úpravy hranic a částečný transfer německého obyvatelstva. Tyto jeho návrhy jsou odmítnuty vojenským odbojem v protektorátu, pod jehož vlivem se diskuze o budoucím odsunu Němců radikalizují. Benešova vláda postupně prosadila u mocností odsun naprosté většiny sudetských Němců.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x