Novoguinejský pes je podobný australskému psu Dingo, jedná se ale o jiný druh. Na Nové Guineji jich ve volné přírodě pobíhá asi tisícovka, chovatelé pak po celém světě mají v péči dalších 200 psů. Drtivá většina jich žije v Severní Americe, v Evropě je novoguinejských psů do dvaceti kusů.
„Rádi bychom novoguinejské psy u nás i rozmnožili, nejde to ale se psy žijícími v Evropě, protože jsou všichni příbuzní. Jednáme proto s chovateli v Severní Americe a snad během několika měsíců od nich získáme nepříbuzné psy,“ poznamenal Shromáždil.
Ve zlínské zoo jsou novoguinejští psy asi 14 dní a podle ošetřovatele Milana Dlabaji prokázali svou chytrost. „Stačily jim tři dny a prokousali se plotem do sousedního výběhu, kde normálně žijí nejtěžší ptáci na světě kasuárové. Naštěstí jsme to předvídali a kasuáry dočasně přestěhovali. Kdyby tam ale obří ptáci v tu chvíli byli, zřejmě by novoguinejské psy zabili,“ konstatoval Dlabaja. Psi už také rozkousali elektroinstalaci. I proto je nyní jejich výběh chráněn elektrickým ohradníkem. Ve Zlíně si sourozenecký pár pochutnává na psích granulích a konzervách, ale i na žlutých kuřátkách či na krájeném hovězím nebo koňském mase.
Novoguinejští psi se vyznačují neobvyklým vytím, které připomíná jódlování. I proto se jim v zahraničí říká zpívající psi.