Prusinovice. Prusenovice. Nebo dokonce Rohálov?

Je to úsměvné, je to poněkud zvláštní a také zajímavé. Dnes to vzbuzuje spíše úsměv, ale před časem i hodně zlé krve. Jak se vlastně obec nedaleko Holešova jmenuje? A jak se jí říká…

Tak prosím jednoduše a zásadně Prusinovice,“ má jasno starostka Květoslava Smolková.

Jenže o pět kilometrů dále, v Holešově, naleznete oficiální směrovku navádějící motoristy do řady obcí a mimo jiné do „PrusEnovic.“ A aby toho nebylo málo, vžil se pro vesnici střediskovou také název Rohálov.

Tři názvy jedné obce odhaluje starostka. „Tak zaprvé, z toho, že se nám říká Rohálov jsme my, coby děti měli stres a byli jsme zdrojem posměchu. Styděli jsme se až přehnaně a vypukla nejedna bitka dětských pěstí, třeba když jsme dojížděli do školy v nedalekých Dřevohosticích.“

Jen mimochodem, tohle je další anomálie. Kluci a děvčata jezdili do školy do jiného kraje i okresu (Severomoravský kraj a okres Přerov). „Dnešní děti to už nijak hanlivě neberou a mají z toho spíše švandu, koneckonců náš slavný atletický závod se také nazývá v duchu tradice podle znaku a rohů Rohálovská desítka,“ vidí věc střídmě její první žena.

To, že mají silničáři v Holešově oficiální tabulku s pozměněným názvem je jejich ostuda a měli by to opravit. Přitom je zajímavé, že se chyba stala zjevně proto, že řada lidí užívá právě tohoto zkomoleného názvu.

Ale to, že se tu nedaleko Hostýna říká obcím dvěma názvy je tu asi v normě. „Pacetluky jsou pro jejich posměváčky jinak Dubany a místní to taky pěkně štve. Roštění je zase Polsko, tam to ale berou v klidu,“ končí úsměvnou lekci malého místo a názvopisu paní starostka Prusinovic, Prusenovic a Rohálova…