„Senioři bývají velmi důvěřiví k neznámým lidem a otevřou dveře, aniž by se přesvědčili, kdo za nimi stojí. Často se tak stanou obětí podvodníků nebo fyzického napadení. Nezřídka přicházejí o své celoživotní úspory. Řetízek má posílit bezpečnost právě těchto ohrožených skupin,“ řekl ředitel zlínských strážníků Milan Kladníček.
Zabezpečení bytu řetízkem na dveře ocení jeho majitel v případě, kdy nechce někomu cizímu přímo otevírat dveře. Může pouze nahlédnout a zabránit vstupu nechtěných osob do bytu.
„Bezpečnostní řetízky slouží nejenom jako mechanická podpora zabezpečení bytu, ale také jako psychická podpora. To v případě, kdy člověk není schopen sám neodbytného člověka odmítnout,“ doplnil Kladníček.
Instalaci bezpečnostních řetízků budou v domácnostech provádět pracovníci odborné firmy v doprovodu strážníka městské policie. Ten obyvatele bytu seznámí se zásadami preventivního bezpečného chování a poradí, jak se chovat v případě samotného ohrožení.
Písemné žádosti o instalaci řetízku přijímá Kamila Nováková, manažerka prevence kriminality, Městská policie Zlín, Santražiny 3312, 761 01 Zlín. Na žádosti musí být uvedeno jméno, příjmení, věk, bydliště a telefonický kontakt. Zdravotně postižení občané přiloží kopii ZTP. Na obálku je nutné uvést slovo Řetízek.
V projektu Řetízek pokračuje Městská policie Zlín již šestým rokem. Od roku 2008 namontovala řetízky ve 363 domácnostech.