Odborná porota, která zasedne na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, bude hodnotit práce dvanácti finalistů soutěže určené pro doktorandy českých vysokých škol.
„Cenu Jean-Marie Lehna vyhlašuje každý rok Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci se společností Solvay ČR. Jejím cíle je ocenit nejlepší výzkumné práce českých doktorandů v oblasti chemie,“ upřesnila koordinátorka soutěže za zlínskou univerzitu Berenika Hausnerová. Mezi dvanácti finalisty, kteří budou prezentovat své práce před porotou složenou ze zástupců francouzského velvyslanectví, společností Solvay a Rhodia a osmi českých vysokých škol, jsou také dva doktorandi z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati – Miroslav Mrlík a Karel Proisl.
Účastníci soutěže, kteří se umístí na prvních třech místech, získají finanční odměnu. Dva nejlepší navíc dostanou ještě stipendium na měsíční stáž v některém z francouzských výzkumných pracovišť. „Ceny vítězům předá 20. června letošního roku v sídle francouzského velvyslanectví v Praze nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987 Jean-Marie Lehn,“ dodala Hausnerová.
Spolupráce zlínské univerzity s francouzskou stranou funguje na více úrovních. Například fakulta technologická má akreditovaný společný doktorský studijní program v oboru technologie makromolekulárních látek s univerzitou v Clermont-Ferrand. „S touto školou a dalšími partnery z Itálie a Slovenska pořádáme také pravidelné letní školy Polymer Processing and Functionalization. Vloni se letní škola uskutečnila ve Zlíně, letos bude ve Francii,“ konstatovala Hausnerová. V roce 2012 také přijelo do Zlína na krátkodobý studijní pobyt 29 studentů a tři pedagogové z Francie, ze zlínské univerzity na francouzské školy vycestovalo 19 studentů a devět pedagogů.