Na Buchlov zamíří kováři

BUCHLOVICE - Na hradě Buchlově se v sobotu a neděli uskuteční sedmý ročník mezinárodního kovářského sympozia Buchlovské kování. Serveru Zlin.cz to uvedla Barbora Janečková z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Zvuk kovadlin se hradem rozezní v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 15 hodin. Akci připravilo občanské sdružení HB collegium spolu se správou Státního hradu Buchlova.

Návštěvníci uvidí při práci pět desítek kovářů, kteří se budou střídat u deseti výhní . Představí se kováři nejen z České republiky, ale i z Polska, Belgie a Norska. Hotové kovářské výrobky si návštěvníci prohlédnou ve výstavních prostorách hradu a hradního areálu. Již druhým rokem je kovářské sympozium obohaceno také o speciální sekci nožířů, kteří budou vystavovat své výrobky – od běžných nožů až po cenné sběratelské kousky vyráběné přímo podle přání budoucího majitele.

Po oba dny budou na nádvořích hradu k vidění  i další řemesla, která se týkají zpracování kovu: šperkaři, měditepci, platnéři, dráteníci, výrobci vitráží či prodejci ušlechtilého dřeva a minerálů používaných při výrobě nožů. Nebude chybět ani podkovář, který bude kovat koně. Novinkou letošního ročníku je středověká pec. Návštěvníci poprvé uvidí tavbu železné rudy a její následné zpracování. Uskuteční se i soutěž o cenu diváka, tu obdrží ten kovář či nožíř, který svou prací diváky nejvíc zaujme a získá nejvyšší počet hlasů.

 „Umění kovat patřilo k nejvýznamnějším oborům lidské činnosti už odpradávna. První pokusy zpracovávat železo objevujeme již ve 3. tisíciletí před naším letopočtem,“ uvedla Libuše Mikulová z pořadatelského sdružení. Jak dodala, nálezy z tohoto období pocházejí z Mezopotámie a jsou velmi vzácné.  U slovanských kmenů bylo kovářství velmi ceněno. „Kovář byl považován nejen za řemeslníka, ale i léčitele a jakéhosi ochránce vesnice od zlých duchů. Kovářským bohem byl Svarog – bůh nebeského světla a ohně,“ doplnila Mikulová.  Bez kovářských výrobků by se podle jejího názoru asi docela zastavil život. Kováři totiž zhotovovali nebo okovávali nářadí a nástroje k obdělávání půdy, chovu dobytka, ke sklizni úrody, ale třeba taky pro další obory jako je lnářství a vinohradnictví. Bez kovářství by se nerozvíjela jiná řemesla a nevznikly by ani žádné dopravní prostředky – chybělo by vozové kování.

 V sobotu odpoledne budou i pro laickou veřejnost přístupné přednášky Povídání o černém řemesle.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x