O možném otevření Waldorfské školy ve městě už jednali valašskomeziříčští zastupitelé. Dítě není malý dospělý, neberme mu dětství. To je první zásada z desatera Waldorfské pedagogiky. Základní školu, ve které děti provází jeden třídní učitel celých devět let, chce otevřít Základní škola Masarykova společně s občanským sdružením Vážka Valmez.
„Našim společným cílem je otevření Waldorfské třídy na základní škole ve Valašském Meziříčí. Důvodem je narůstající zájem ze strany rodičů nejen z Valašského Meziříčí, ale i z odlehlých obcí. A pokud je poptávka, byla by škoda nerozšířit nabídku,“ vysvětlil svůj záměr zástupce ředitele Jiří Buksa. Druhým důvodem je podle něj snaha vyjít vstříc městu a ušetřit mu peníze, které kvůli nenaplněnosti škola tolik odčerpává. „Pokud bychom časem dokázali rozjet v rámci naší školy ještě i plnohodnotnou devítiletou Waldorfskou školu, mohli bychom se jako škola stát subjektem, který nestojí městskou kasu ani o korunu více, než ostatní školy, za kterými v této oblasti pokulháváme,“ doplnil Buksa.
V této souvislosti se na radnici uskutečnila prezentace o alternativních vzdělávacích systémech, kterou představil přední český pedagog Karel Rýdl z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Karel Rýdl ve svém příspěvku mimo jiné zdůraznil, že ve Waldorfské škole nejsou děti stresovány a učí se v prostředí, které je pro ně vhodné. Se svými zkušenostmi s tímto systémem vzdělávání se přišla také podělit Barbara Protivánková z Waldorfské školy Olomouc.
Waldorfská škola je státní, neplatí se. Není určená pro děti zvláště nadané nebo naopak pro děti, které mají s učením potíže. Je to škola pro všechny děti. Děti se naučí nejdříve tiskací a teprve potom psací písmena. Všechny děti se naučí v první třídě plést. Rozvíjí tím motorické dovednosti i intelektuální schopnost mozku.