Obyvatelé Zlína se zapojili do sbírky na pomoc lidem z romských osad

ZLÍN - Nadační fond Credo CZ uspořádal humanitární sbírku pro potřebné lidi v romské osadě na východním Slovensku a Zakarpatské Ukrajině. Po celý den přinášeli lidé do malého sálu při kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů na zlínském sídlišti Jižní Svahy deky, dětské oblečení, toaletní a hygienické potřeby, zdravotnický materiál a trvanlivé potraviny, serveru Zlin.cz to za nadační fond uvedla Markéta Piknová.

Podařilo se naplnit 65 banánových krabic a 30 pytlů, pro které si v úterý odpoledne přijede ředitel neziskové organizace a kněz z Ukrajiny.

„Nečekali jsme, že se podaří naplnit všechny připravené krabice. Ale nakonec jsme museli objíždět prodejny, abychom přinesené věci měli do čeho ukládat,“ uvedla koordinátorka sbírky Markéta Piknová z nadačního fondu Credo CZ. Přinesené věci pomohou lidem, kteří se nacházejí v těžké životní situaci a hmotné bídě. Část sbírky poputuje na Zakarpatskou Ukrajinu, část na východní Slovensko.

Na Ukrajině jsou rodiny rozděleny a ohroženy válečným konfliktem. Na východním Slovensku, tři hodiny jízdy autem od Zlína, žijí komunity Romů v nepředstavitelných životních podmínkách v chatrčích plných krys. „Rodiny s malými dětmi spí v zimě na zemi na matracích v jedné místnosti, oblečeni do zimních bund. Romská osada poblíž města Popradu má štěstí, že se nachází v blízkosti vesnice Žákovce, kde působí farář Marián Kuffa. Ten začal osadu navštěvovat a pomáhá Romům v jejich nelehké situaci. Snaží se je motivovat ke společné práci, aby si nezáviděli a vzájemně si pomáhali,“ doplnila Piknová.

Nadační fond Credo CZ podpoří tyto misijní projekty finanční částkou 1000 eur.

V listopadu pořádá nadační fond ve Zlíně další velkou akci – celodenní setkání s knězem P. Peterem Krenickým, který působí už přes 20 let na Ukrajině. Přijede přímo z centra bídy, aby všem zájemcům přiblížil, jak to na Ukrajině v současné době opravdu vypadá. Setkání se uskuteční 15. listopadu ve zlínském kongresovém centru.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x