Přístroj za 9,680 milionu korun získalo oddělení v rámci dotací pro Onkologické centrum zlínské nemocnice.
„Nová gamakamera umožní provádět veškerá vyšetření klasické nukleární medicíny, tedy s výjimkou PET. Disponuje pokročilým softwarem a bude přínosem pro prakticky všechny lékařské obory, zejména pro onkologii, ale i pro kardiologii, neurologii, psychiatrii, interní lékařství či chirurgii. Sofistikovaný hardware značně zvýší také komfort pro pacienty,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny zlínské nemocnice Jaromír Bernátek.
Gamakamera je jedním z 18 přístrojů, kterými bude s přispěním evropské dotace modernizováno Komplexní onkologické centrum. „Některé přístroje už v nemocnici máme, ostatní formou veřejných zakázek vybíráme. Všechny budou vybrány v termínu. Chtěl bych tím uvést na pravou míru dezinformace, které se objevily v některých médiích,“ sdělil ředitel nemocnice Pavel Calábek.
Nukleární medicína je moderní lékařský obor používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného. Na rozdíl od anatomických zobrazovacích metod, jako je například CT nebo magnetická rezonance, podávají metody nukleární medicíny zejména informace o funkci jednotlivých orgánů nebo orgánových systémů. Umožňují například hodnocení prokrvení životně důležitých orgánů jako je mozek nebo srdeční sval, posuzují metabolismus, zánětlivé změny a rozložení buněčných receptorů a dovolují tak zobrazení až na molekulární úrovni.
Oddělení nukleární medicíny zlínské nemocnice patří dlouhodobě ke špici tohoto oboru v ČR. Podílelo se a podílí na zavádění řady nukleárně-medicínských vyšetření do klinické praxe. Je významným pracovištěm školicím a výzkumným. V současnosti se specializuje například na diagnostiku hormonálně aktivních tumorů (nádorů) a diferenciální diagnostiku demencí (Alzheimerova nemoc apod.). Ročně oddělením projde asi 5,5 – šest tisíc pacientů.