Přednáškový cyklus se bude zaobírat vodní cestou i geologickými zajímavostmi

ZLÍN – Voda a její proměny budou hlavním tématem podzimní části cyklu Rozumíme historii?!, který pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci se Státním okresním archivem ve Zlíně. Přednášky se konají od září do prosince, informovala server Zlin.cz mluvčí knihovny Světlana Divilková.

Přednášky budou v sále B ve 2. podlaží budovy 15, 14 a 15 Baťova institutu. Začátek přednášek je vždy v 17:00. „Dlouhou dobu pokládali lidé vodu za dar přírody, který je nic nestojí. Možnost disponovat v denním životě s prakticky neomezeným množstvím vody zavinila, že člověk ztratil pocit, že jde o velmi vzácnou věc,“ uvedla ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová. V podzimním cyklu přednášek posluchači poznají, jak s vodou nakládali předkové a jestli se dnešní generace poučila z minulosti.

První přednáška se koná 16. září a bude se věnovat tématům spojeným s podnikáním Baťova koncernu. Historik Martin Marek ze Státního okresního archivu ve Zlíně nastíní historii podnikání firmy Baťa ve Zlíně a rozmístění její průmyslové výroby s ohledem na narůstající potřebu užitkové vody. „Rád bych představil některé náročnější vodohospodářské stavby jako například přehradu na Fryštáckém potoce nebo závlahový a plavební kanál na řece Moravě,“ uvedl Martin Marek.

Na přednášce se posluchači seznámí s opožděným a zdlouhavým procesem budování vodovodních a kanalizačních řádů ve Zlíně, proti němuž stojí již komplexní pojetí uplatňované při výstavbě továrních měst koncernu. „Na závěr se dozví něco o hygienických požadavcích a normování soukromého života dělníků v továrních městech koncernu,“ doplnila Divilková.

O měsíc později, ve středu 14. října, přijede do Zlína ředitelka Moravského zemského archivu v Brně Kateřina Smutná se svou přednáškou s názvem Projekt průplavu Dunaj-Odra-Labe – sny, vize, realita?

Na další přednášce, ve středu 11. listopadu, budou posluchači spolu s Jaroslavem Kadlecem z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR cestovat proti proudu času do poslední doby ledové. Tehdy krajina podél toku Moravy prožívala dramatickou historii. „Před až deseti tisíci roky se Dolnomoravský úval proměňoval z říčního údolí v mrazivou poušť a posléze v jezero, než dospěl do své dnešní podoby.

Závěrečná přednáška na téma voda se bude konat ve středu 2. prosince. Blanka Petráková z Muzea luhačovického Zálesí na ní seznámí posluchače s vodními prvky, které určují charakter lázeňského území v Luhačovicích.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x