„I když některým lidem holubi přináší útěchu a uklidnění, pro druhé mohou být rizikem po zdravotní i hygienické stránce,“ zdůraznila Votrubová. Nadměrný výskyt holubů je podle ní závažným problémem, který trápí většinu měst.
Ani Valašské Meziříčí není výjimkou. „Holubi jsou nebezpečnými přenašeči nejrůznějších nákaz. Kromě toho mohou být hostiteli viru klíšťové encefalitidy nebo přenášet salmonelu a velmi často jsou nakažení toxoplazmózou,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí meziříčské radnice Rostislav Frydrych. Dodal, že holubi mohou mít vliv na lidské zdraví i tím, že jsou obrovským zdrojem roztočů a svým trusem rozšiřují do okolí velké množství alergenů. „Nezanedbatelné jsou i škody ekonomické, a to pro poškozování budov, kulturních památek a soch agresivním holubím trusem,“ doplnil Frydrych.
Votrubová zdůrazňuje, že příznivé podmínky pro hnízdění a rozmnožování holubů vytváří sami lidé. „Činí tak nevhodným chováním zejména vyhazováním zbytků jídla mimo odpadní nádoby, otevřenými přístupy na půdy, ale hlavně záměrným krmením holubů. K účinnému snížení holubí populace tak mohou přispět samotní obyvatelé zodpovědným přístupem k udržování čistoty a zabránění jejich znečištění,“ řekla Votrubová s tím, že město žádá občany, aby holuby nekrmili.