Podle informací z ČHMÚ tato stanice reprezentuje pozadí Zlínského kraje a díky těsné blízkosti s Kroměříží se předpokládá, že Kroměříž bude mít velmi podobné, ne-li totožné koncentrace všech měřených látek.
Tato stanice současně doplňuje síť automatických stanic, které pokrývají dálkový transport znečištění z Polska a Moravskoslezského kraje – znečištění se k nám šíří Moravskou Branou a pak Hornomoravským a Dolnomoravským úvalem.
Za tímto účelem se dobudovaly stanice Bělotín (u Hranic) a Těšnovice, které spolu s dalšími stanicemi (Studénka, Přerov, Prostějov) budou monitorovat šíření znečištění na Moravě.
„Těšnovická stanice bude rovněž začleněna do smogového varovného a regulačního systému zóny Střední Morava (a od příštího roku Zlínského kraje) a právě při vyšších koncentracích škodlivin bude tato stanice pro Kroměříž dostatečně reprezentativní,“ dodala Sílešová.
Na stanici jsou měřeny hodinové (případně čtyřiadvacetihodinové) koncentrace suspendovaných prachových částic (PM10, PM2,5), oxidů dusíku (NO2), oxidu siřičitého (SO2) a troposférického ozonu (O3).
„Aktuální hodnoty jsou volně dostupné na webových stránkách ČHMÚ v sekci Ovzduší. Rovněž předpokládáme také přímý vstup na tento odkaz z webových stránek města Kroměříže,“ řekla Sílešová.