Unikátní vinařská soutěž nazvaná Cisterciácká pečeť má velký ohlas, a to jak u odborné, tak u laické veřejnosti. V soutěži se už objevilo kromě domácích téměř 70 vzorků mešních a košer vín z Rakouska, Německa, Slovenska, Itálie, Francie, Izraele, Palestiny, Španělska, Řecka, Kréty nebo Slovinska.
Hlavním cílem této kulturně společenské akce je podpora výroby a prodeje domácích i zahraničních mešních a košer vín, zprostředkování výměny zkušeností a poznatků z vinohradnicko-vinařského oboru a prohloubení výrobních, obchodních a společenských vztahů mezi výrobci vína, obchodníky a spotřebiteli. Akce má zároveň přispět k bližšímu poznání rozdílných kultur. „Samotná degustace začne v 16 hodin a vstupné stojí 300 korun,“ doplnil Urbanovský. K poslechu bude hrát cimbálová uzika Cifra.
Největší moravské poutní místo Velehrad je už po staletí symbolem setkávání kultur Východu a Západu. Kulturu východní sem přinesli soluňští bratři Cyril a Metoděj, kulturu západní členové řádu cisterciáků, kteří zde působili v letech 1205 až 1784. Jedním z důvodů, proč se Matice velehradská rozhodla uspořádat soutěž a výstavu mešních a košer vín, byl fakt, že to byli právě cisterciáci, kteří začali na Velehradě pěstovat vinnou révu.