Cenu kultury získali v Uherském Brodě folklorista, galerista, soubor Olšavěnka i jeho dlouholetá vedoucí

UHERSKÝ BROD - Historicky poprvé se v uherskobrodském Domě kultury udělovaly Ceny města Uherský Brod v oblasti kultury. Serveru Zlin.cz to za uherskobrodskou radnici řekla Markéta Švehlíková.

Nosným mottem slavnostního večera bylo vzdát hold kultuře a lidem, kteří kultuře zasvětili svůj život. „V těchto dnech si připomínáme výročí úmrtí světového pedagoga, našeho rodáka Jana Amose Komenského. Téměř ve všech životopisech se můžeme dočíst, že byl největší osobností české kultury 17. století. Usiloval o kulturní obrodu českého národa, chtěl zpřístupnit vědecké poznatky všem a zařadit tak náš národ mezi nejvzdělanější. Chtěl vytvořit kulturní společnost, v níž žijí lidé, ne pouze živí tvorové. Aby se stal člověk opravdu člověkem, je důležité jeho vzdělání a kultivace ducha. Tento úkol je stále aktuální a všichni naši kandidáti na Cenu města Uherský Brod v oblasti kultury během svého života toto poslání naplňovali. Věnovali se výchově, vzdělání a kultivaci člověka,“ uvedl starosta Patrik Kunčar.

Do tří kategorií – za celoživotní přínos, za kolektivní přínos a za výjimečný počin bylo nominováno celkem 11 kandidátů (Lubomír Málek, Pavel Popelka, Eliška Sušilová, Oldřich Kopunec, Bohuslav Křivda, Stanislav Sládek, DFS Olšavěnka, Janis Vartanis, MADE IN CZ Produktion – Karel Hřib, František Chrástek a sborník písní Primášovy písničky – Lubomír Málek).

Hned v úvodu byla mimořádně udělena Cena za významný přínos pro rozvoj kultury v Uherském Brodě in memoriam Oldřichu Kopuncovi, folkloristovi, někdejšímu vedoucímu taneční složky Olšava i vedoucímu odboru kultury, neúnavnému organizátoru kulturních akcí, který zahynul při únorovém útoku v restauraci Družba. Místostarosta Jan Hrdý pak přítomné vyzval k minutě ticha.

Cenu za výjimečný počin uplynulého období v oblasti kultury získal František Chrástek především za vybudování galerie, v níž pořádá kvalitní výstavy a setkání kulturní veřejnosti.

Cenu za kolektivní přínos převzal dětský folklorní soubor Olšavěnka, který vedou Martina Horňáková, Eva Vrbová a Blanka Beníčková.

A Cenu za celoživotní přínos získala Eliška Sušilová, zakladatelka a dlouholetá vedoucí Olšavěnky.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x