Na Zlínsku odstartovala Tříkrálová sbírka

ZLÍN - Podobně jako v jiných částech České republiky i na Zlínsku už odstartovala tradiční Tříkrálová sbírka. Letos akci oživí také Tříkrálové putování městem nebo Tříkrálový festival, serveru Zlin.cz to sdělila projektová manažerka Charity Zlín Pavla Romaňáková.

Koledníci vyjdou do ulic měst a obcí už pošestnácté. Výtěžek celostátní sbírky je tradičně určen na pomoc lidem v nouzi, a to především v regionech, kde se sbírka pořádá. Podpoří zejména služby pro nejslabší, jimiž jsou senioři, nemocní a handicapovaní, lidé bez domova i ti, kteří se ocitli v materiální či sociální nouzi. Přibližně desetina výnosu sbírky poputuje rovněž na humanitární a rozvojovou pomoc do zahraničí.

Každoročně se najdou nepoctivci, kteří sbírku zneužijí a peníze od lidí vybírají neoprávněně. Koledníci zapojení do Tříkrálové sbírky musejí mít u sebe průkaz koledníka a sbírková kasička s logem charity musí být úředně zapečetěna. Každá kasička má své pořadové číslo, které je shodné s číslem na průkazce koledníka.

Video

Na Zlínsku se v průběhu ledna uskuteční hned dvě tříkrálové akce. Dne 6. ledna vypukne v 15.30 na náměstí Míru Tříkrálové putování městem. „Jde o putování městem v doprovodu králů na koních, budou znít fanfáry, nebude chybět hra o narození Ježíška a nakonec ukončíme vánoční dobu ve městě sfouknutím osvětlení vánočního stromu,“ upřesnila Romaňáková. Tříkrálové putování potrvá do 17.00.

O tři dny později, 9. ledna, se před kostelem Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích uskuteční Tříkrálový festival. V době od 9.00 do 14.00 se tu bude podávat Tříkrálová polévka, jitrnička a další pochutiny, to vše za doprovodu hudby. V průběhu dne vystoupí například Jazzubs, Kvítkovák, Bubenice z Příluku, Vraťa Kopečný s harmonikou a dudy nebo Marcel Zmožek.

Celostátní Tříkrálová sbírka potrvá do 14. ledna.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x