Uherskobrodská Charita otevřela noclehárnu pro lidi bez přístřeší

UHERSKÝ BROD - Oblastní Charita v Uherském Brodě slavnostně otevřela v ulici Vazová noclehárnu pro lidi bez domova. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Elen Sladká.

Posláním noclehárny pro muže a ženy je poskytnutí přenocování a hygienického zázemí lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení, kterou nedokáží dočasně vyřešit vlastními silami.

„V průběhu poskytování služeb Nízkoprahového centra sv. Vincence vyvstala potřeba krizového přenocování pro lidi bez domova, a to zejména kvůli nedostatečnému počtu ubytoven v Uherském Brodě a okolí, na které by lidé bez přístřeší finančně dosáhli. Jsem velmi ráda, že se nám podařilo ve spolupráci s městem Uherský Brod noclehárnu zajistit,“ řekla vedoucí noclehárny i nízkoprahového centra Bohumila Smutná.

O užitečnosti nové služby je přesvědčen i starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. „Prohlídka noclehárny mě mile překvapila, je příjemná a útulná, nabízí uživatelům skvělé zázemí. O tom, že je její existence přínosem, je neoddiskutovatelné. Dnes už nikdo z lidí bez domova v Uherském Brodě nemůže říct, že nemá kde složit hlavu. A to považuji za nesmírně přínosné,“ prohlásil starosta.

Nová noclehárna bude poskytovat azyl lidem starším osmnácti let, fyzicky soběstačným, kteří nemají jinou možnost důstojného přenocování. Provoz noclehárny stojí na zásadách respektování vlastního rozhodování uživatele, důvěrnosti sdělení, individuálním přístupu, jednání na partnerské úrovni, aktivním zapojení uživatele do řešení svého problému a respektování důstojností klienta za každých okolností.

Kapacita noclehárny je 16 lůžek, z toho 12 lůžek ve dvou místnostech je určeno pro muže a čtyři lůžka v další místnosti pro ženy. Za přenocování zaplatí uživatelé 50 korun. Noclehárna je v provozu denně od 18.30 do 6.30 hodin.

Slavnostní otevření noclehárny se uskutečnilo před několika dny, zařízení ale funguje už od ledna. Cestu si sem našlo už zhruba 15 lidí bez přístřeší. Většina z nich zde přespávala v mrazivých dnech opakovaně.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x