Hasiči naučili děti používat tísňovou linku a formou mnoha otázek a odpovědí je seznámili s náročnou prací hasičů. Ukázka preventivně-výchovné akce byla pilotním programem hasičů v nemocnici. „Jde o program Hasík, se kterým jsme dosud navštěvovali 2. a 6. třídy škol. Napadlo nás, že bychom mohli přijít i mezi dětské pacienty v nemocnici a zajímavě jim zpestřit čas, který tu musejí trávit,“ řekl koordinátor preventivně-výchovné činnosti Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Adam Fuksa.
Jako první byla zlínská nemocnice. „Podle ohlasu malých pacientů i personálu oddělení zde pak budeme nemocné děti navštěvovat pravidelně a program rozšíříme i do dalších nemocnic v kraji, pokud budou mít zájem,“ dodal Fuksa.
Hasiči ukázali různé věci. „Přinesli jsme kompletní zásahovou výstroj, do které patří přilba, kabát, kalhoty, boty a rukavice. Vzali jsme i dýchací přístroj, abychom dětem přiblížili, co vše je k práci hasiče potřeba a jak vše funguje,“ doplnil mluvčí hasičů Libor Netopil.
Děti se dozvěděly, proč a k čemu má hasič v kapse kabátu speciální nůž a klíče, proč má pod zásahovými rukavicemi ještě chirurgické, že v zásahové výstroji vydrží hasič maximálně 20 minut a pak se musí vystřídat, ale také jak se chránit před požáry a další zajímavosti. „Jsme rádi, že za našimi nemocnými přišli hasiči. Děti se do programu aktivně zapojily a jistě to pro ně byla zajímavě strávená hodina. Nejenže se bavily, ale dozvěděly se i hodně poučných a užitečných věcí,“ řekla vrchní sestra dětského oddělení zlínské nemocnice Alena Pilušová.