Jediný český památník Ch. G. Masarykové v Hutisku po letech znovu odhalili

HUTISKO-SOLANEC - Jediný památník Charlotty Garrigue Masarykové v České republice, který se nachází v Hutisku-Solanci, byl slavnostně po mnoha letech znovu odhalen. Jak serveru Zlin.cz řekl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross, byl také nově zrestaurován.

Památník se nachází v Hutisku-Solanci, v místní části Zákopčí. Setkání široké veřejnosti i řady významných hostů se uskutečnilo při příležitosti 90 let od prvního odhalení jediného památníku Carlotty Garrigue Masarykové v České republice.

„Památník nechal postavit řídící učitel místní školy Cyril Mach. Ten již na počátku 20. let minulého století přesvědčil Zákopčany, aby společně vybudovali památník prezidentu T. G. Masarykovi. Tento památník stojí před budovou bývalé školy, a byl slavnostně odhalen v roce 1922. A když v roce 1923 zemřela manželka našeho prvního prezidenta Charlotta Garrigue Masaryková, tak tato událost byla lidsky natolik významná, že bylo přijato rozhodnutí postavit památník právě ji,“ sdělil starosta obce Hutisko-Solanec Vladimír Petružela.

V Zákopčí je tak od roku 1926 umístěn mohutný kamenný monolit, na němž se nachází reliéf první ženy Československé republiky a vytesán nápis, „ženě trpitelce a všem jejím sestrám“. Nápis symbolicky odkazuje na nelehké roky před vznikem a vyhlášením nové republiky. „Tento památník byl odhalen tři roky po smrti paní Charlotty, která se velmi zasloužila o to, že v době nejtěžší pro svého muže a svou rodinu, nesvolila s odchodem do ciziny, ale naopak se zasadila o to, že v první ústavě nové republiky byly ženy zrovnoprávněny s muži, a právě naše ženy jako jedny první v Evropě získaly volební právo,“ doplnil Petružela.

Autorem reliéfu byl významný brněnský akademický sochař Václav Hynek Mach, který jako jediný ze sochařů směl modelovat prezidenta republiky Tomáše Masaryka přímo na hradě na základě jeho osobního výběru.

Samotný památník a jeho okolí byl zrestaurováno a opraveno za pomocí finančních prostředků Zlínského kraje a Ministerstva pro místní rozvoj ČR. „Celkové náklady na restaurátorské práce památníku činily 359 966 korun, dotace Zlínského kraje byla ve výši 200 tisíc korun, náklady na úpravu klidové zóny okolí památníku byly ve výši 615 134 korun a dotace z ministerstva byla 194 883 korun,“ uzavřel starosta Petružela.