Starší pacient byl v nemocnici hospitalizovaný přes půl roku, mladší mohl jít do dvou týdnů domů. Oba dva jsou v další péči onkologů. „Starší pacient měl hodně přidružených onemocnění, z nichž byla řada vážných. Měl bolesti při dušnosti i v klidu. Riziko operace bylo velmi vysoké. Typ a objem nádoru však nedával uspokojivé šance na jeho zmenšení nebo vyléčení jinou než chirurgickou cestou. Během šestihodinové operace, která se uskutečnila ve spolupráci s primářem urologie Jaroslavem Hynčicou, nedošlo kromě větší krevní ztráty k vážným rušivým příhodám,“ řekl primář chirurgického oddělení zlínské nemocnice Jiří Klein, který pacienta se svým týmem operoval.
Pooperační situace však byla podle očekávání lékařů velmi náročná. Komplikace si vyžádaly reoperace a náročnou intenzivní a rehabilitační péči. Proto trvala rehabilitace přes půl roku. „Prognóza je vzhledem k povaze růstu tumoru a jeho vztahu k důležitým strukturám břišní dutiny nejistá, ale věděli jsme to předem a pacienta jsme poučili. Nešlo o ojedinělou operaci, ale není to ani běžné,“ dodal Klein.
Muž měl velké obtíže. „Nádor mi tlačil na ledviny, játra, plíce a poslední týdny před operací jsem měl velké potíže s dýcháním. Cítil jsem konec a sám jsem chtěl operaci, i když jsem věděl o riziku. Říkal jsem si, že nemám co ztratit. Původně si všichni mysleli, že jsem tak obézní. Přisuzoval jsem tomu i bolesti zad. Vážil jsem 168 kilo, teď mám 119. Jsem rád, že jsem na operaci šel. Péče byla perfektní a teď se cítím mnohem líp. Dýchání mám dobré a začínám chodit,“ popsal operovaný Josef Martinec.
Mladší pacient z Uherského Hradiště si k operaci nádoru vybral zlínskou nemocnici cíleně. „Vím, že je v naší republice několik onkologických center, ale zjišťoval jsem si, kdo má nejlepší chirurgickou část. Na internetu jsem se dočetl, že lékaři ve Zlíně pod vedením profesora Kleina odoperovali pacientce tumor extrémních rozměrů. Proto jsem si nemocnici vybral a kontaktoval profesora Kleina,“ uvedl muž.
Operace dopadla dobře. „Pacient byl v dobré kondici. Nádor byl odstranitelný v jasných a chirurgicky bezpečných liniích. Nádor však zaujímal ledvinu, kterou jsme museli také odebrat. Byla to nutná oběť v rámci onkologické bezpečnosti. Lze očekávat dobrou prognózu, i když v onkologické chirurgii není nikdy stoprocentní jistota,“ dodal Klein.