Problém gamblerství se týká i Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zlínský kraj již více než 10 let podporuje aktivity zaměřené na prevenci rizikových typů chování, mezi něž patří i stále ožehavější téma gamblerství. Patologických hráčů tu žije nejméně tři tisíce, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Jediná odborná sociální služba, která se gamblerům ve Zlínském kraji věnuje, je zlínské Centrum komplexní péče pro hazardní hráče, které působí při neziskové organizaci Společnost Podané ruce. Poskytuje pomoc nejen závislým hráčům, ale i jejich rodinám.

„V roce 2016 jsme pracovali s více než 60 lidmi řešícími problematiku hráčství. Zhruba polovinu z nich představovali samotní hráči a polovinu jejich blízcí. Dvě třetiny hráčů byli muži, přičemž věkové rozpětí je velmi široké – od čerstvých dvacátníků až po seniory,“ uvedla vedoucí Centra komplexní péče pro hazardní hráče Jarmila Krajčová. Typickým patologickým hráčem ve Zlínském kraji, respektive takovým, s nímž v centru nejčastěji pracují, je muž ve věku 25 až 30 let.

„Podle hrubých statistických odhadů odborníků je ve Zlínském kraji asi 29 tisíc osob, které se pohybují ve stadiu rizika rozvoje problémového hráčství. Samotných patologických hráčů je, při použití nejnižšího procentuálního odhadu, okolo 3 000. Ta chvíle, kdy si člověk uvědomí svou závislost na hraní a cítí, že potřebuje vyhledat pomoc, je hodně subjektivní. Někdy stačí, když dluhy dosáhnou výše několika tisíc, ale jindy to jde do milionů,“ řekl vedoucí služeb Společnosti Podané ruce ve Zlínském kraji Vladimír Kaška. Podle statistik za rok 2015 byla celková finanční bilance hazardního hraní při vstupu do léčby, respektive výše dluhu, 745 tisíc korun.

Patologické hráčství patří podle odborníků k velmi záludným závislostem v tom, že je dlouho skryté, není viditelné, tak jako je tomu například u závislosti na alkoholu. Hráči svůj problém umně maskují. Když už se dostávají do dluhových pastí a nezvládají svou situaci, mohou se dostavit zdravotní potíže, které mají různé projevy, mohou se dostavit deprese, únava a vyčerpání, nechutenství, chvění a třes, necitlivost a brnění v končetinách, bolesti v oblasti žaludku a podobně.