Ve Zlínském kraji bylo rozdáno přes 70 tisíc pololetních vysvědčení

ZLÍNSKÝ KRAJ - Na 258 základních a 66 středních školách ve Zlínském kraji se v úterý 31. ledna rozdávalo pololetní vysvědčení. Celkem si pro vysvědčení přišlo více než 70 tisíc žáků a studentů, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí krajského úřadu Renata Janečková.

Na základních školách si vysvědčení odneslo celkem 49 254 žáků, což je zhruba o pět stovek více než v loňském roce. „Z toho bylo 6 026 prvňáčků, kteří se tak dočkali svého vůbec prvního vysvědčení v životě. Na středních školách vysvědčení obdrželo 23 589 žáků, zde jejich počet zůstal v porovnání s loňskem přibližně stejný. Celkově tak pololetní vysvědčení převzalo 72 843 dětí,“ upřesnila Janečková.

Důležité postavení mezi zřizovateli škol v regionu zaujímá Zlínský kraj. Ten v současnosti zřizuje celkem 99 škol a školských zařízení. Téměř polovinu z nich tvoří střední školy, kterých je 46, přičemž součástí sedmi z nich je zároveň vyšší odborná škola a ve čtyřech případech je střední škola spojena s jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky. Zaměření krajem zřizovaných středních škol je velmi pestré – od gymnázií a obchodních akademií, přes průmyslové, uměleckoprůmyslové, zdravotnické nebo hotelové školy až po odborná učiliště. Kraj dále zřizuje také 20 základních uměleckých škol, 18 základních a mateřských škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, 12 dětských domovů, jednu konzervatoř, jednu pedagogicko-psychologickou poradnu a jednu plaveckou školu.

Na podobě školství ve Zlínském kraji se podílejí desítky dalších subjektů, zejména města a obce, které jsou zřizovateli většiny mateřských škol a základních škol, ale také středisek volného času. Další školy a školská zařízení jsou zřízena soukromými osobami, církvemi nebo ústředními orgány (ministerstvy).

Celkem v kraji působí zhruba šest stovek různých školských subjektů. Kraj nemá vůči ostatním zřizovatelům nadřízené postavení, na druhé straně ale má možnost koncepčně ovlivňovat vývoj vzdělávání na svém území. Má například kompetence k rozdělování finančních prostředků poskytovaných ze státního rozpočtu i pro organizace ostatních zřizovatelů a může také rozhodovat o změnách v rejstříku škol a školských zařízení nebo v odvolacích řízeních.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x