Asi nejznámější postava Astrid Lindgrenové Pipi před lety umělecky inspirovala výtvarníka Petra Nikla a nyní se stala předlohou festivalového vizuálu.
Suvenýr, který si v roce 2001 přivezl výtvarník Petr Nikl ze Skandinávie, sehrál zásadní roli při tvorbě vizuálu 57. ročníku Zlín Film Festivalu. Své tehdy šestileté dceři daroval oranžovou paruku slavné Pipi Punčochaté. „V tomtéž roce jsem si Aničku s copatou parukou vyfotil a namaloval podle této fotografie obraz Anna jako Pipi. Později vzniklo ještě několik verzí portrétů Aničky s různě tvarovanými zrzavými účesy,“ poznamenal výtvarník Petr Nikl.
Původní obraz se stal předlohou letošního vizuálního stylu filmového festivalu, který vytvořil Zdeněk Macháček ze Studia 6.15. Jeho hlavním motivem je dívka se zrzavými copy nápadně připomínající právě Pipi. „My dobře víme, že tohle není Pipi. Je to jen holčička, která ale díky paruce může být na chvíli, kým chce,“ komentovala vizuál výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.
Ani na vizuálu nemůže chybět neodmyslitelný společník Pipi, její opice. V tomto případě také z dílny Petra Nikla. Ten s ní pracuje jako s originálním a hravým grafickým prvkem v podobě písma vytvořeného ze siluet opic. Jejich motiv se bude prolínat na všech materiálech doprovázející 57. ročník Zlín Film Festivalu.
Tvorbě Astrid Lindgrenové bude v rámci 57. ročníku Zlín Film Festivalu věnována speciální sekce s přesahem i do nefilmových aktivit. Ta bude zahrnovat také divadelní adaptace nebo její literární tvorbu. Švédská filmová sekce bude obsahovat na 30 celovečerních snímků pro děti a mládež.
Letošní filmový festival se zaměří také na Švýcarsko, jeho kinematografii a kulturu. V sekci filmového programu nazvané Vítejte ve Švýcarsku pojmenované podle stejnojmenného švýcarského filmu bude promítáno více než 15 celovečerních filmů a rovněž řada filmů animovaných a studentských.
Filmové projekce se uskuteční nejen na již známých místech, jako jsou sály multikina Golden Apple Cinema ve Zlatém jablku, sál na Malé scéně a pod širým nebem na Open Air Place, ale také ve zcela nových nebo staronových prostorách. „V letošním roce se diváci mohou těšit i na promítání v sále univerzitní auly Univerzity Tomáše Bati nebo nově ve velkém filmovém ateliéru na Kudlově. Právě sem jsme se rozhodli kvůli autentické atmosféře zasadit speciální sekci věnovanou snímkům od autorů projektů, kteří díky finanční podpoře z aukce klapek odstartovali svoji úspěšnou kariéru. Tu jsme zařadili do programu ve spojení s oslavami 20. výročí projektu Salonu filmových klapek,“ sdělila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.
Významné výročí Salonu filmových klapek bude i dalším z hlavních témat 57. ročníku Zlín Film Festivalu. „Kromě již zmíněné speciální filmové sekce bude vydána také unikátní publikace mapující historii projektu. Kniha vzdává hold zajímavým autorům klapek i dražitelům a zobrazuje všechny dosud vytvořené klapky z jednotlivých ročníků,“ dodal prezident festivalu a předseda správní rady Nadačního fondu Filmtalent Zlín Čestmír Vančura. Za dobu existence projektu vzniklo už 2 057 klapek, které putovaly do soukromých sbírek. V průběhu 19 let se konalo 80 výstav kolekcí klapek u nás i v zahraničí.
Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a tvoří ji na 140 originálních děl od předních tuzemských výtvarníků, z nichž někteří se do projektu zapojují od jeho samotného začátku. Tradiční tour klapek po českých a moravských městech byla zahájena 7. února v Senátu Parlamentu ČR. Od 8. května bude k vidění ve Zlíně, kde se také uskuteční v neděli 28. května tradiční aukce. Její výtěžek bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců. Hned v pondělí 29. května dopoledne vybere Nadační fond Filmtalent Zlín na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které získají podporu. V průběhu 19 let vydělaly aukce více než 28 milionů korun a jejich prostřednictvím tak bylo podpořeno na 330 audiovizuálních studentských projektů.
Letošní ročník Zlín Film Festivalu se uskuteční ve dnech od 26. května do 3. června. Jde o jednu z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. Filmoví fanoušci se stejně jako v přechozích letech mohou těšit na bezmála 350 zajímavých snímků pro děti a mládež, evropské první filmy, animovanou tvorbu a studentské filmy a mnoho dalších v soutěžní i mimosoutěžní sekci. Připravený bude ale také bohatý doprovodný program, který na různých místech ve Zlíně nabídne nejen workshopy, odborné přednášky, divadelní představení, koncerty, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také řadu sportovních, společenských a dalších akcí.