Výstava Pelíšky ukáže v Luhačovicích miniatury pokojíčků, které navrhly samotné děti

LUHAČOVICE - V Luhačovicích se ve čtvrtek 27. dubna uskuteční vernisáž výstavy nazvané Pelíšky, na které budou k vidění miniatury pokojíčků, které navrhly samy děti. Expozice je součástí výstavy pozoruhodného souboru historických hraček, serveru Zlin.cz to řekla vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková.

Soubor historických hraček pochází ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, celá výstava U nás doma v domečku pro panenky je pak rozšířena o řadu zápůjček ze soukromé sbírky Aleny Pleslové a sbírky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Díky Aleně Pleslové mohou lidé obdivovat devět historických pokojíčků pro panenky. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy zase dodalo například ojedinělý exponát v podobě otáčivého funkcionalistického domečku pro panenky, který pochází z rodiny architekta Josefa Gočára.

Muzeum luhačovického Zálesí průběžně k výstavě pořádá i řadu doprovodných akcí. Jednou z hlavních doprovodných akcí je právě výstava Pelíšky aneb Můj pokojíček snů, která vznikla ve spolupráci se školami. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna v 17.00 hodin za doprovodu žáků hudebního oboru Základní umělecké školy v Luhačovicích.

Svá díla vystaví například žáci Základní školy Luhačovice a výtvarných oborů základních uměleckých škol v Luhačovicích, ve Zlíně, Uherském Hradišti a ve Slavičíně, zapojili se i studenti slavičínského Gymnázia Jana Pivečky. „Muzeum nabídlo školám účast na projektu a podnítilo je k tvorbě modelů imaginárních interiérů – pokojíčků, po jakých samy děti touží, anebo jaké si jim líbí. Žáci se vcítili do rolí architektů a interiérových designérů a zasadili své ideální představy do standardizovaných stavebních prvků,“ upřesnila Blanka Petráková.

Dřevěné moduly pro tvorbu interiérů pokojíčků dodala firma ze Slavičína. Pro výstavu se moduly seskládají do jedné stavby a vytvoří tak velký dům dětských snů. Nebudou chybět ani panely s kresbami a návrhy pokojových interiérů.