Dny slovanské kultury se letos zaměří na Chorvatsko a Polsko

UHERSKOHRADIŠŤSKO – V Uherském Hradišti, ve Starém Městě, na Velehradě a v Modré se letos na začátku června uskuteční další ročník festivalu Dny slovanské kultury. Tentokrát se zaměřila na Polsko a Chorvatsko, informoval server Zlin.cz pořadatel akce Jiří Králík.

Jedná se podle jeho slov o pokračování festivalového konceptu prezentace dvou slovanských národních kultur dvou zcela odlišných regionů – severního a jižního. Zdánlivě nesouvisející národní kultury překvapivě spojuje nejstarší a stále živá legenda o praotci Čechovi a jeho bratrech …

Bohatství polské bude reprezentovat hned několik významných osobností i událostí. „Těšit se můžete na vystoupení pěveckého sboru Milánosz, ale i goralských souborů z Česka, Polska a Slovenska. Kino Hvězda v Uherském Hradišti nabídne minipřehlídku filmů polských, například Poslední rodina, Bolek a Lolek, Dvojí život Veroniky. Atraktivní výstavy připomenou i některé významné události a výročí, jako Křest 996, Polské mariánské poutě 80.let. Potěší i vystoupení hned několika pravých goralských folklorních skupin z Jablunkova – Zaolza a dětský Rozmarýnek, ale i polské Istebné a nebo slovenské Krásny nad Kysucou. Určitě potěší i překvapí ochutnávka polských národních jídel i vín, či prezentace národních řemesel – goralských, ale i chorvatských,“ přiblížil něco z programu Králík.

Chorvatskou kulturu budou prezentovat především výstavy, ale i další doprovodné akce. Poprvé se představí u nás prakticky neznámá zapomenutá legenda o Čechovi, Lechovi a Mechovi z chorvatského městěčka Krapina, kterou v rámci exkluzivní výstavy a komponované akce Živé legendy v archeo-skanuzenu Modrá doplní i česká a polská verze legendy o praotci Čechovi. Zcela unikátní bude i výstava Poklady chorvatského seznamu UNESCO, která nabídne poprvé v ČR největší bohatství chorvatských lidových řemesel (dřevěné hračky, výšivky a zdobené perníčky).

„Nebude chybět ani vystoupení lidových souborů z Chorvatska, ale také lidové soubory české menšiny ze Zagrebu a chorvatské menšiny z moravské Jevišovky,“ pozval Králík. Vystoupení doplní atraktivní a exkluzivní ochutnávka chorvatských vín i specialit, například pršut, sýr či olivy.

V rámci plánovaných výstav se představí karikatury světoznámého chorvatského malíře Davora Štambucha i fotografie a panely Glagolské stezku na ostrově Krk. Poslední výstavu doplní i několik vystoupení chorvatského pěveckého glagolského souboru Baščina. Vrcholem pak bude i slavnostní vysazení lípy z Krapiny a umístění kopie nejslavnější architektonické chorvatské památky – Baščanská tabule glagolice.