Zdrž je nad jezem a je to úsek toku, v němž se zadržuje voda pro dosažení požadovaného spádu nebo hloubky vody. Požadavek na srážku dal technicko-bezpečnostní dohled nad vodními díly. Bude na ni dohlížet odborný biologický dozor. Akci využijí vodohospodáři i k dalším potřebným pracím a údržbě vodního díla, toku a spodní stavby malé vodní elektrárny Strž. Snižování hladiny začne v pondělí, a to za předpokladu vhodných hydrologických poměrů. „Vypouštění bude z větší části v noci, kdy je větší vlhkost a nižší teplota. Minimalizují se negativní dopady na vodní organismy. Odhadem to potrvá přibližně 11 hodin,“ uvedl Chmelař.
Celková doba srážky podle něj potrvá maximálně pět dní, pokles hladiny bude patrný až k přítoku vodního toku Blata u obce Chrbov, tedy přibližně 12,5 km nad jez Kroměříž. „Po snížení hladiny provede Povodí Moravy kompletní prohlídky jezové konstrukce. Vypuštěná jezová zdrž navíc umožní kontrolu břehového opevnění nadjezí, které je po celý rok zatopené vzdutou hladinou vody,“ informoval Chmelař.
Při snížení hladiny jsou spolu s technickými pracemi v plánu i práce na záchraně a transferu živočichů, které může pokles vodní hladiny ovlivnit. Do záchranné akce především kvůli chráněným mlžům se zapojí přes 35 pracovníků. „Záchranný transfer budou koordinovat vedoucí pracovníci státního podniku a zkušený biologický dozor. Při zoologickém průzkumu se objevila mimo původně chráněné druhy i invazivní škeblice asijská. Ohrožuje naše původní druhy a představuje nebezpečí pro chráněné mlže, takže se vysbírá a do toku už se nevrátí,“ doplnil Chmelař.
Vypouštění vody se uskuteční přes turbíny vodní elektrárny, aby se využilo energetického potenciálu vody. Poslední srážka na jezu Kroměříž byla v roce 2007. Úsek řeky Moravy, který srážka ovlivní, zasahuje kromě Zlínského kraje i do kraje Olomouckého, protože ji povolily oba krajské úřady a rozhodnutí potvrdilo ministerstvo životního prostředí.