Hranice sucha je v současnosti dosažena na 35 z 200 měřících stanic v povodí Moravy a Dyje. Nejvíce je postiženo povodí řeky Bečvy, ve kterém hranici sucha dosáhlo 10 měřících stanic. Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 60 – 97 %.
Průtoky v tocích jsou v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry na desítkách míst podprůměrné a dosahují jen 4 až 60 % normálu. Bouřky, které minulý týden prošly přes naše území, nezpůsobily výraznější vzestupy hladin na tocích. Za poslední týden jsou nejvyšší srážkové úhrny zaznamenány ve Zlínském kraji ve stanici Slušovice (18,4 mm/týden).
„Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod,“ podotkl generální ředitel povodí Moravy Václav Gargulák. Nově byla vydána opatření obecné povahy zakazující obecné nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a vodních nádrží na území obcí s rozšířenou působností Valašské Meziříčí. Stav sucha vyhlásil i Rožnov pod Radhoštěm.
I přes významné dlouhodobé poklesy průtoků ve vodních tocích zabezpečují všechny významné nádrže ve správě Povodí Moravy své vodohospodářské funkce. „Pod vodními díly jsou dodržovány odtoky stanovené platnými manipulačními řády tak, aby byly zajištěny potřebné průtoky pro zachování biologického života v řekách. Také jsou zajištěny povolené odběry, zejména odběry pitné vody a vody pro závlahy. Zvyšování současných odtoků zatím není zapotřebí. Naopak je vhodné zadržet vodu v nádržích pro případ, že by suché počasí pokračovalo,“ doplnil generální ředitel. Za poslední týden vypustily nádrže do řek o dva miliony metrů kubických více vody, než do nich přiteklo. Naplněnost zásobních prostorů se pohybuje v rozmezí od 60 % až po 97 % (Vodní dílo Bystřička). Vodní nádrže jsou tedy připraveny na dlouhodobější pokrývání uvedených potřeb.