Kunovická společnost Aircraft Industries loni prodala devět letadel do Ruska

KUNOVICE – Kunovická společnost Aircraft Industries loni prodala devět letadel do Ruska. Podařilo se tak oživit klíčový trh, na který ale v roce 2015 firma nedodala ani jedno letadlo. Ruské dodávky se pozitivně projevily i na hospodaření Aircraft Industries.

Tržby činily téměř 1,6 miliardy korun, zatímco v roce 2015 to bylo jen 858 milionů. Předloni společnost vykázala ztrátu 46,4 milionu, loni již dosáhla zisku ve výši 46,7 milionu korun.  Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na webu www.justice.cz.

„V roce 2016 se nám opět výrazným způsobem podařilo oživit prodeje na ruský trh, a to od sedmi dodaných letadel do Ruska v roce 2014, přes nulový prodej do této země v roce 2015, až na uspokojivých devět prodaných letadel v minulém roce. Tento výsledek svědčí o opětovné stabilizaci na tomto trhu, který byl v dřívějším období poznamenán propadem rublu i uvalenými hospodářskými sankcemi,“ uvedla ve výroční zprávě generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

Společnost se do problémů se zakázkami dostala před dvěma lety. Letadla z Kunovic kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru výrazně podražila a v roce 2015 tak Aircratt Industries prodala jen tři letadla do Bangladéše a jedno do Alžírska. Loni se situace zlepšila a letos chce společnost vyrobit a prodat 12 letadel. Jedno již odletělo do Indonésie, další jsou určena pro ruský trh. Kromě něj se pracuje i na zakázkách v dalších teritoriích. V příštím roce by firma chtěla dokončit a prodat i první tři kusy modernizovaného letounu L 410 NG.

Potíže společnosti, která loni od května do října čelila insolvenčnímu řízení a jejíž odbory loni v září týden držely stávkovou pohotovost, se podepsaly i na zaměstnanosti. Část zaměstnanců, někdy i několik stovek, zůstávalo doma na 60 procentech mzdy, další byli zapůjčeni jiným firmám. Postupně se do práce vracejí, několik desítek jich ale z Aircraft Industries odešlo jinam. Loni měla společnost podle výroční zprávy v průměru 942 zaměstnanců, na konci loňského roku jich bylo 885. V roce 2015 byl přitom průměrný počet zaměstnanců Aircraft Industries 1020.

Jediným akcionářem společnosti je ruský UGMK Holding. Aircraft Industries je největším českým výrobcem malých dopravních letounů. Navazuje na osmdesátiletou tradici letecké výroby společnosti LET Kunovice. Hlavním produktem závodu jsou letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno již více než 1200.

 

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x