Slovácké divadlo chystá novinku o dialogu sociologa a mladého outsidera

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Slovácké divadlo Uherské Hradiště začalo připravovat novinku, kterou je jevištní adaptace knihy Fedora Gála a anonyma Matěje nazvaná Přes ploty. Jejím základem je rozhovor dvou rozdílných lidí, řekl serveru Zlin.cz režisér Michal Skočovský.

Diváci uvidí hru na začátku příštího roku. Příběh je o mladém národním socialistovi, který si říká anonym Matěj. Emailem oslovil známého slovenského sociologa Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten položit svůj život. „Sociolog mu dopověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes,“ uvedl mluvčí divadla a herec Josef Kubáník.

Na jaře letošního roku vydaly konverzaci Větrné mlýny a brzy po ní sáhlo i Slovácké divadlo. Podle režiséra útočí téma hry na základní morální hodnoty společnosti. „Proti sobě stojí veřejná osoba, v tomto případě disident a morální autorita, a dále tazatel, který je zástupcem okraje společnosti,“ uvedl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

Podle něj si divák postavu tazatele představuje postupně. „Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje česko-slovenské vztahy, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů,“ řekl Kubran.

Zahájení zkoušení se zúčastnil také autor knihy Gál, který žije v Česku. „Jsem dítě holocaustu, narodil jsem se v koncentráku. Zažil jsem, co to znamená být stigmatizován. Mezi mnou a Matějem je generační rozdíl, ale přemýšlíme o stejných věcech. Jen se nesetkáváme ve způsobu řešení problémů. V mé výbavě chybí emoce nenávisti. Vodítkem pro mě bylo téma dialogu, jehož koncept se snažím rozvíjet celý život. A mám rád, když to v dialogu trochu jiskří,“ prohlásil Gál.

Světová premiéra je v plánu 6. ledna příštího roku. Dramatizace se ujal Michal Skočovský s Martinem Kubranem. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová a hudbu skládá Ondřej Švadrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x