Prasečí mor: Na Zlínsku bylo uloveno více než 1500 divokých prasat, v kraji už 8000

ZLÍNSKO – Boj proti africkému moru prasat na Zlínsku stále pokračuje. Prozatím bylo touto nemocí nakaženo celkem 147 divočáků, na další výsledky se čeká. V zamořené zóně nadále probíhá intenzivní lov, do něhož se na základně nařízení ministerstva zapojila i policie. Na Zlínsku nadále platí zákaz vstupu do lesů, navíc chovatelé domácích prasat, kteří jsou v ohnisku nákazy, musejí do 1. prosince všechny chované kusy porazit.

S africkým morem prasat se Zlínsko potýká již od června, kdy se poprvé na území poprvé objevila tato vysoce nakažlivá nemoc. Od té doby se, na základě vydaných opatření, daří udržet africký mor prasat na území, které má zhruba 60 metrů čtverečních, pomocí pachových i elektrických ohradníků. Přesto se myslivci obávají, že zvláště v tomto období, kdy je zvěř v říji, hrozí ještě vyšší riziko přenosu této nemoci. Samci, kteří intenzivně hledají bachyně, jsou totiž schopni překonat i mnohakilometrové úseky. Odlov černé zvěře se proto ještě více zintenzivnil.

A od října byli na pomoc povoláni také policejní odstřelovači, kteří v pravidelných intervalech divoká prasata likvidují. „Během pátého turnusu se podařilo zastřelit celkem dvanáct kusů divokých prasat. Celkově bylo již odstřelovači zastřeleno 80 kusů divokých prasat,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová. Ta dále upozornila, aby lidé v každém případě dodržovali striktní zákaz vstupu do míst, kde bude lov probíhat.

V takzvané červené zóně, tedy v oblasti, která je nejvíce zamořena a je tedy ohraničena ohradníky, bylo doposud uloveno 269 divokých prasat, dalších 79 kusů bylo chyceno do pastí. Celkem 1148 prasat bylo zastřeleno na území, které je nazýváno jako zelená zóna. „Všechny kusy, u nichž se dosud nákaza potvrdila, pocházejí z oblasti uvnitř ohradníků. V této oblasti byly pozitivní přibližně tři čtvrtiny ze 196 zde nalezených uhynulých divočáků,“ upřesnil dále mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V zamořené oblasti vně ohradníků bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 64 divokých prasat, ani u jednoho z nich se nákaza nepotvrdila. Ve Zlínském kraji bylo celkem již zastřeleno nebo odchyceno bezmála už osm tisíc divokých prasat. „Mimo zamořenou oblast, tedy na ostatním území Zlínského kraje, nebylo ani v jednom případě zjištěna nákaza,“ doplnil Vorlíček.

Od listopadu ale platí další nařízení veteriny, podle níž musejí všichni chovatelé domácích prasat, kteří jsou ve vysoce rizikové oblasti, své domácí kusy do 1. prosince porazit. Podle čísel, které má veterinární správa k dispozici, by se mělo jednat celkem o 37 prasat. Výjimku mají pouze chovy registrované podle plemenářského zákona.