Starý pivovar nechá radnice za více než 19 milionů korun opravit

KROMĚŘÍŽ - Práce na rekonstrukci budovy Starý pivovar v Kroměříži jsou v plném proudu. Vše by mělo být hotovo nejpozději do 9. září letošního roku, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí města Jan Vondrášek.

Náklady na opravy budovy Starého pivovaru činí asi 19,3 milionu korun, jedná se letos o nejdražší investici města. Radnice už v roce 2014 za osm milionů korun opravila suterén objektu, kde vznikla Expozice Karla Kryla. Nyní se opravují nadzemní podlaží.

„Demoliční práce uvnitř budovy jsou téměř hotové. Odstraněno bylo pódium i takřka všechny dřevěné prvky. Občané, kteří šli kolem, si také jistě všimli toho, že dělníci začali budovat i nový vstup směrem z Prusinovského ulice,“ popsal starosta Jaroslav Němec.

Budova Starého pivovaru, který je zázemím pro kroměřížský divadelní spolek i místem konání dalších kulturních a společenských akcí, není v dobrém stavu a její rekonstrukce je nezbytná. Její součástí bude i nový výtah pro imobilní občany, čímž se objekt stane bezbariérovým. Nové budou i šatny a sociální zázemí pro návštěvníky.

Dělníci vybudují i nové rozvody vody, kanalizace, topení, elektřiny a vzduchotechniku. Posíleny budou zdroje tepla stávající kotelny. Nový vstup do budovy z ulice Prusinovského bude mít i rampu v chodníku pro vozíčkáře. Výtah bude v prostoru vstupního schodiště. Počítá se i s výtahovou plošinou v místě hospodářského schodiště v jihozápadní části objektu. V prvním nadzemním podlaží bude opravený také sál, jehož kapacita se nezmění.

Šatny a nové sociální zázemí pro návštěvníky stavbaři budují ve druhém nadzemním podlaží. Vznikne zde sklad a zázemí pro občerstvení, bar bude vybaven novým pultem a nově bude propojeno hlediště a občerstvení. Rekonstrukce čeká rovněž vstup pro herce z šatny na jeviště.

V třetím nadzemním podlaží budou vybudovány šatny pro herce se sociálním zázemím, obnoví se klubovna i vstup do třetího nadzemního podlaží z kruhového schodiště. V plánu jsou i dispoziční změny pro vytvoření přísálí, kanceláře a zkušebny s kuchyňským koutem a WC. Vytvořena bude také galerie a kabina pro technika zvuku a osvětlení.

V podkroví bude umístěno vzduchotechnické zařízení pro odvětrávání hlavního sálu, podlaha krovu bude zateplena. Na střechu dělníci umístí krytí nasávacího a výfukového potrubí vzduchotechniky. Po dobu prací je budova Starého pivovaru s výjimkou Expozice Karla Kryla uzavřena.

Divadelní spolek Kroměříž, který navazuje na tradici ochotnického divadla ve městě spadající až do roku 1863, po dobu oprav využije jiné prostory. Podle vedoucího spolku a radního města Jiřího Kašíka se Starý pivovar stane po rekonstrukci komfortnějším pro herce i diváky.

Památkově chráněná budova Klubu Starý pivovar byla postavena koncem 16. století majiteli kroměřížských šenkovních domů, kteří v těsném sousedství radnice vybudovali pivovar. Pivo se tu ale už dávno nevaří, objekt slouží kulturním akcím.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x