Slovácké divadlo uvede světovou premiéru hry Kdy bude po válce

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Už tuto sobotu se mohou diváci slovácké scény těšit na světovou premiéru unikátní autorské koláže Kdy bude po válce. Serveru Zlin.cz to řekl herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

Autorkami novinky jsou režisérka Zoja Mikotová a dramaturgyně Iva Šulajová a věnují se v ní nejenom tématu první světové války, která skončila právě před sto lety, ale zároveň inscenací připomínají letošní sté výročí vzniku samostatného Československého státu.

„O tématu první světové války jsem věděla a přemýšlela docela dlouho,“ svěřila se režisérka Zoja Mikotová, která se do Slováckého divadla vrací už popáté. „Chceme, aby téma hry zůstalo vážné, ale ne jenom děsivé. Aby bylo i citové a diváka se dotklo,“ poodkryla režisérka s tím, že při inscenování originální jevištní koláže vycházela z autentických zápisků, dopisů a vzpomínek účastníků války přímo z uherskohradišťského regionu.

Herce tak čekal nesnadný úkol zprostředovat vyprávění zaznamenaná před sto lety tak, aby oslovila i současné diváky. Pod vedením režisérky, která přesně věděla, co chce inscenací sdělit, to bylo někdy náročné. „Zoju Mikotovou bych charakterizoval jako křehkou vílu se silou koně,“ uvedl představitel jedné ze zásadních rolí David Macháček.

Světová premiéra jevištní koláže Kdy bude po válce se uskuteční v sobotu 21. dubna od 19.00 hodin.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x