AKTUÁLNĚ: Bývalý hokejista Roman Čechmánek je nevinný, rozhodl soud

ZLÍN – Bývalý elitní hokejista Roman Čechmánek není podvodník. Zlínský krajský soud jej v pondělí plně zprostil obžaloby, která jej vinila z toho, že měl desítky lidí připravit o bezmála patnáct milionů korun. Podle senátu nebylo prokázáno, že Čechmánek takto jednal s přímým úmyslem své známé i obchodní partnery okrást a sám se tak obohatit. Případ ale ještě není u konce. Poslední slovo bude mít ještě Vrchní soud v Olomouci.

Roman Čechmánek od zlínského krajského soudu snad odcházel s obrovským pocitem úlevy. Do vězení nepůjde. „Jsem rád, že to tak po dlouhé době skončilo,“ reagoval jenom krátce po rozsudku muž. Úplně vyhráno ale ještě nemá. O jeho osudu ale ještě bude rozhodovat odvolací soud v Olomouci. „Já mám totiž opačný názor než senát. Objednával služby i zboží, které neplatil. Nikomu neřekl o svých finančních problémech, nikomu peníze nevracel, pro některé se stal i nekontaktním,“ vysvětloval státní zástupce Petr Matoušek své rozhodnutí, proč hned na místě podal proti rozhodnutí soudu odvolání.

Celý případ sahá do let 2011 a 2012. Bývalý hokejista v té době dokončoval pivovar, který byl ve zlínské části Padělky. Už v té době ale měl značné finanční problémy. Ty se snažil řešit půjčkami nejenom u bank, ale i od svých známých. Například od hokejisty Petra Čajánka si zapůjčil více než sedm milionů korun, Miroslava Blaťáka dva miliony korun a dalších lidí. Nikomu z nich ale peníze nevracel, dál mě přitom budovat svůj pivovar a objednávat si u firem stavební práce, nábytek a další vybavení. Čechmánek měl také rozjetých ještě několik investic, třeba stavbu bytového domu v Holešově, koupil bývalý statek v Chorvatsku, a také bývalý domov důchodců v Čeladné. Miliony korun, které si vydělal v USA, tak padly na jeho investice, které se mu nevracely. A hokejista se začal topit v dluzích. Jeho věřitelé nakonec na něj podali insolvenci.

A policie nakonec celý čin vyhodnotila jako podvod, což ale Čechmánek od počátku popírá. „Všechny případy, které jsou v obžalobě, nebyly spáchány s úmyslem. Nikdy jsem nedělal nic, abych mu způsobil škodu, nikoho jsem nechtěl podvést. Kdybych chtěl podvádět tak bych založil firmu a nepodnikal bych jako fyzická osoba Roman Čechmánek a nedával bych všanc svůj majetek, včetně svého rodinného domu a dalších svých nemovitostí,“ tvrdil Čechmánek. Podle něj ho do problémů dostal jeho bývalý insolvenční správce.

Soud se tímto případem zabýval od února letošního roku. Během několika soudních přelíčení vyslechl řadu svědků, jak těch, od kterých si Čechmánek půjčoval peníze i zástupců firem, jimž bývalý hokejista dluží. Většina z nich potvrdila, že jim bývalý hokejista sliboval, že jim zaplatí, ale nedělo se nic. Olympijskému vítězi z Nagana hrozilo až desetileté vězení, státní zástupce mu navrhoval 6,5 letý pobyt za mřížemi.

Video

Senát ale nakonec rozhodl o tom, že nešlo o trestný čin. „Stanovení subjektivní stránky trestného činu, tedy úmyslu, je vždy složitá věc. Je to totiž vnitřní svět obžalovaných. Obžalovaný podle toho, jak jednal, si myslel, že je osoba bohatá a nemá finanční problémy. Jeho ekonomické znalosti nebyly přiměřené jeho podnikatelským úmyslům. Jakou vinu měl na tom on sám či jeho rádci, je otázka jiná a není to předmětem tohoto jednání. Obžalovaný, pokud se dopustil nějakého jednání, tak to bylo pouze neúmyslné. Máme důkazy o tom, že měl snahu zpeněžit svůj majetek, například vstupem investorů do pivovaru, nebo prodejem domu v Čeladné. Mohl jednat i jinak, než tím, že se to někdy nějak vyřeší. To spíš svědčí o etickém přístupu. Nic jiného soudu nezbývá, než zproštění,“ vysvětlil soudce Radomír Koudela.