Jak profesor Rybka válel bez lékařského pláště

ZLÍN - Zesnuvšího profesora Rybku, jednu z nesmazatelných osobností Zlína, si budou jistě pamatovat jeho kolegové lékaři, pacienti, ale třeba i spousta novinářů. Vždycky k nim byl vstřícný, jeho myšlenky měly hlavu a patu a moc dobře věděl, co mají rádi.

A tak se při každém rozhovoru před rozhlasovým mikrofonem i televizní kamerou během let – zcela v intencích lékařské pravdy – zvětšoval počet lidí trpících oběma typy diabetu. Profesor o cukrovce a pokrocích v jejím léčení uměl vyprávět poutavě a uměl také dávat návod na to, jak se téhle civilizační potvoře vyhýbat. Vždycky tvrdil, že společně s rozumnou životosprávou je třeba dbát na pohyb.

On sám to dodržoval, na „stará kolena“ někdy od sedmdesátky se dal na tenis. Hrál třeba se svým přítelem Tomášem Baťou a jednoho dne si usmyslel, že bude pořádat svůj turnaj. Takzvaný Rybka cup.

Ve zlínské tenisové hale se ve společnosti mnoha lékařů, ale i osobností společenského života hrálo deset let přeci jen poněkud jinak než na podobných akcích. Dobrá nálada a profesorovy originální postřehy i glosy prodchnuté vzpomínkami nahrazovaly tradiční líté boje o každičký míček.

„Profesor si vždy vybral nejlepšího z nás k sobě do páru, pak předstoupil před nastoupené hráče, přiťukl si s nimi stopičkou slivovice a popřál mnoho úspěchů v boji o druhé místo. Prostě si chtěl nejen zahrát, ale taky vyhrát, což se mu zhusta podařilo, hrál i kolem životní osmdesátky a pořád se zlepšoval,“ vzpomíná jeho přítel, dlouholetý zlínský tenisový šéf Milan Kalus.

Věhlasný internista to uměl třeba na tanečním parketu při společenských příležitostech, vždy po boku se svojí milovanou chotí Vlastou.

Její náhlá nečekaná smrt v zahraničí v roce 2013 s ním hodně zamávala, ale život nevzdal. Pomáhala mu třeba už předtím i po smutné události jóga. A neustálá práce.

Rybka válel anglicky, přednášel po celém světě, pracoval na sobě, vedl kongresy, byl výborný společník, nechyběl mu osobitý humor.

Sil mu postupně ubývalo, ale ještě letos na 1. máje byl čestným hostem oslavy Svátku práce v baťovském duchu u vily Tomáše Bati. Byl takový docela baťovský.

K houževnaté práci, plnému životu, úsměvu, ale třeba i tvrdému jednání ve prospěch dobré věci měl prostě blízko.

Odchází člověk renesanční a Zlínu bude chybět, to je jasné.

Ale je dobře, že o doktoru Rybkovi vznikl parádní filmový snímek zlínského kameramana a režiséra Tomáše Zindlera. Od 5. července bude k dohledání na youtube.