Festival židovské kultury začal v Holešově v úterý a skončí v neděli. Záštitu nad ním převzal hejtman Jiří Čunek, který se oficiálního představení židovského nápisu zúčastnil. „Záhadný nápis objevil současný majitel hradu při opravách interiéru ve druhém poschodí. K jeho rozluštění povolal pracovníky památkové péče, kteří jej s velkým překvapením určili jako nápis hebrejský,“ uvedl Vandík.
Podle něj nápis tvoří jeden jednoslovný a dva delší texty. „Datován je do let 1656 až 1657. Vzhledem k tomu, že v té době docházelo v důsledku povstání Bohdana Chmelnického proti Polsko-litevskému státu k mimořádně masivní genocidě židovské menšiny na Ukrajině, Litvě, Bělorusku a v Polsku, přiklánějí se odborníci k tomu, že prostory kurovického hradu mohly sloužit jako místo dočasného ubytování židovských uprchlíků ze zmíněných oblastí,“ informoval Vandík
Kurovický hrad podle něj tehdy vlastnil holešovský pán Jan z Rottalu. „Nápis je tedy mimořádně unikátním dokladem tehdejších dějů, jakýmsi snímkem života pronásledovaných Židů a také pomoci, kterou jim poskytoval holešovský pán,“ řekl Vandík.
Hejtman Jiří Čunek řekl, že nápis vnímá jako poselství těch, kteří bojovali o svůj život a dokázali přežít. „Myslím si, že izraelský národ nám všem menším národům může být příkladem, jak bránit svoji existenci,“ uvedl hejtman Čunek.
Hejtman následně v Holešově společně s izraelským velvyslancem J. E. Danielem Meronem a starostou města Rudolfem Seifertem slavnostně zasadil památeční strom na místě bývalé synagogy, která byla vypálena nacisty.
Letošní 18. ročník festivalu je věnováný připomínce velkých výročí českých i židovských dějin, a to u příležitosti 100 let od vzniku Československa a zároveň 70 let od vzniku státu Izrael. Návštěvníkům nabízí komentované prohlídky židovských památek, koncerty, výstavy, odborné přednášky, ale například i minikurzy hebrejštiny.