Ve Zlíně asi vznikne koalice ANO, STAN a Rozhýbejme.Zlín

ZLÍN – Ve Zlíně pravděpodobně vznikne koalice hnutí ANO, STAN a uskupení Rohýbejme.Zlín, ve kterém jsou Svobodní, Soukromníci a Nezávislí. Koalice má 21 mandátů mezi 41 zastupiteli, ale jedná ještě o jednom partnerovi, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Zatím není jasné, kdo bude nový primátor, zda to bude někdo z vítězného ANO, nebo jím zůstane Miroslav Adámek z těsně druhého STAN, nebo se jím stane ještě někdo jiný. Podle Dvořáka se zatím vyjednávací partneři baví o koalici, kterou by chtěli nejlépe vytvořit ve čtyřech, místa v radě ani post primátora se zatím neřeší.

Tři prozatimní partneři mají nejtěsnější nadpoloviční většinu, tedy 21 zastupitelů z celkových 41. „Kolik bude mít nakonec naše koalice členů, ukážou až další jednání. Nicméně už nyní ve třech máme k dispozici potřebnou většinu v zastupitelstvu města,“ oznámil Jiří Korec z hnutí ANO.

ANO má devět členů stejně jako STAN, tři hlasy má uskupení Rozhýbejme.Zlín. „Zajištěním většiny pro koalici pro nás jednání neskončila. Rádi bychom k nám přizvali ještě jeden subjekt, aby naše uskupení bylo stabilnější,“ prohlásil lídr ANO Roman Kaňovský. Dodal, že termín podpisu koaliční smlouvy ještě nebyl stanoven.

Součástí nové koalice podle Dvořáka zřejmě nebude hnutí Zlín 21. „Jeho představitelé opakovaně odmítli trojčlennou koalici s ANO a STAN. Upřednostňují šestičlennou koalici s ODS, KDU-ČSL a Piráty, s touto variantou ale nepočítají ANO a Starostové a nezávislí,“ objasnil Dvořák.

Důvody vysvětluje lídr STAN a primátor Miroslav Adámek. „Z mnoha příkladů je patrné, že mnohačlenné koalice se dokáží domluvit jen velmi obtížně, omezena je i jejich schopnost řešit aktuální problémy a ty i v nadcházejících letech určitě nastanou. My chceme pracovat pro město Zlín, a ne se zabývat komplikovanými vztahy v koalici,“ řekl Adámek.

Vícečlenná koalice vznikla ve Zlíně v roce 2010, kdy ji tvořily TOP 09 s hnutím STAN, hnutí M.O.R., Zlínské hnutí nezávislých, Věci veřejné a KDU-ČSL. „Hned v následujícím roce začaly její činnost komplikovat vnitřní problémy, které vyústily v odchod některých subjektů a v početné personální změny. Velmi stabilní byla naopak dvoučlenná koalice STAN a ANO, která vedla město v letech 2014 až 2018,“ řekl Dvořák.

Ve Zlíně bude nyní v zastupitelstvu osm subjektů. Kromě ANO, STAN a Rozhýbejme.Zlín, sedm mandátů má Zlín 21, pět KDU-ČSL, po třech ODS a také Piráti a dva SPD. Ustavující zastupitelstvo může být nejdříve na konci října. Do té doby bude podle Dvořáka jasné složení koalice i jméno primátora a nové rady.