Nástup zimy byl letos mírnější než před rokem

ZLÍNSKÝ KRAJ - Počasí této zimní sezony zatím silničáře šetří, podle bilance do konce listopadu bylo ve Zlínském kraji zaznamenáno jen šest zásahových dnů, kdy sypače vyjížděly do terénu. Spotřebovalo se 322 tun soli a 292 tun inertních posypových materiálů, server Zlin.cz o tom informoval za Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Vojtěch Cekota.

V porovnání s dlouhodobým průměrem za posledních 10 let byl první měsíc zimní údržby silnic sezony 2018/2019 mírnější. Na krajských silnicích (II. a III. třídy) bylo do konce listopadu pluhováno 151 kilometrů silnic (desetiletý průměr činí 5 496 km), posypáno bylo 6 174 kilometrů (desetiletý průměr činí 8 268 km), použilo se 322 tun soli (desetiletý průměr činí 322 tun) a 292 tun inertního posypového materiálu (desetiletý průměr činí 732 tun). Celkové náklady zimní údržby silnic v nové sezoně, do které se započítává i zpracování plánů zimní údržby, instalace zásněžek a sněhových tyčí a financování pohotovostní služby na dispečincích, dosáhly do konce listopadu letošního roku částky 7,755 milionu korun (desetiletý průměr činí 9,433 milionu korun). „Náklady však nejsou zcela srovnatelnou veličinou, protože se vlivem inflace a v důsledku uzavírání nových smluv postupně mění jednotkové ceny výkonů i materiálů,“ poznamenal provozně-technický náměstek ŘSZK Radek Berecka.

O něco intenzivnější než letos byl nástup zimní údržby silnic v loňském roce i v letech 2016 a 2015. Velmi slabé projevy zimního počasí na silnicích byly zaznamenány v roce 2014, kdy se do konce listopadu pluhovalo jen 11 kilometrů a posypalo 248 kilometrů krajských silnic.

„Pro silničáře i motoristy je mírná zima vždycky výhodou. Každou korunu, kterou ušetříme v zimě za jednorázové pluhování a posyp, můžeme s dlouhodobým efektem vložit do údržby a modernizace vozovek v období od jara do podzimu,“ řekl ředitel ŘSZK Bronislav Malý. Náklady na zimní údržbu krajských silnic za celou zimní sezonu dosahují v desetiletém průměru asi 85 milionů korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x